Celkové hodnocení smartphonů se skládá z pěti různých hodnotících kritérií. U každého chytrého telefonu totiž hodnotíme zvlášť „Výkon a provoz“, „Vybavení“, „Baterii“, „Displej“ a „Fotoaparát“. Kromě výsledků testů najdete v naší tabulce i řadu důležitých technických parametrů. Nově testovaný smartphone je zařazen do naší databáze a výsledky se přepočítají a jsou normované na 100. Smartphony, které už se nedají běžně zakoupit, z našeho žebříčku vyřazujeme a tak obsahuje pouze aktuálně dostupné modely chytrých telefonů.
Výkon a ovládání (35 procent)
Mezi nejdůležitější testovací kategorie patří Výkon a ovládání. Zde především posuzujeme, zda hardware je dostatečně výkonný, aby celý systém běžel hladce, zda uživatel může listovat v nabídkách rychle a bez přerušování, a zda se aplikace spouští dostatečně svižně. Hodnotíme také rychlost internetového připojení. V rámci testu používáme i speciální výkonnostní benchmarky a měříme, za jak dlouho je smartphone schopen načíst standardizovanou webovou stránku přes Wi-Fi připojení. Hodnotíme také, jaké je zpracování telefonu a zda je dobře slyšet a to i v případě, kdy probíhá hlasitý odposlech. Vyhodnocujeme také operační systém, možnosti multitaskingu, nabídku aplikací apod.
Vybavení (25 procent)
Mobilní telefon je skutečně univerzální zařízení s řadou funkcí, ale výbava se samozřejmě u jednotlivých modelů liší. U každého smartphonu tedy vyhodnocujeme, jaké možnosti mobilního připojení nabízí, jakou Wi-Fi síť podporuje, kolik má operační a interní paměti a zda může být rozšířena. Dále zjišťujeme, jaké má rozhraní, jakou verzi Bluetooth u něj najdete a zda podporuje NFC. Neunikne nám ani to, zda má snímač otisků prstů, indukční či rychlé nabíjení.
Baterie (15 procent)
Pro uživatele je často jednou z nejdůležitějších vlastností smartphonu to, jak dlouho vydraží na baterie. Sebelepší vybitý smartphone je k ničemu. Měříme proto pečlivě, kolik hodin a minut s ním můžete na jedno nabití surfovat na internetu. V rámci standardizovaného testu simulujeme například zadávání textu v chatovacím programu i přehrávání videa – prostě obvyklé chování uživatele smartphonu. V rámci tohoto testu je jas displeje nastaven na 200 cd/m2. Součástí hodnocení baterie je rovněž výsledek měření délky nabíjení zcela vybité baterie do plné kapacity.
Displej (15 procent)
Poměrně velkou váhu má na celkové hodnocení i kvalita displeje. Jde nakonec o komponentu, se kterou je uživatel nejvíce ve styku. Pomocí profesionálních měřicích zařízení zjišťujeme maximální jas displeje, šachovnicový kontrast, odraz displeje i barevný prostor, který je schopen zobrazit. Pak ještě zbývá velikost displeje, jeho rozlišení a z toho odvozená hustota bodů.
Fotoaparát (10 procent)
Na celkovém hodnocení má fotoaparát váhu jen 10 procent, přesto mu věnujeme velkou pozornost. Někteří uživatelé si totiž vybírají smartphone především podle kvality fotoaparátu. Kvalitu fotoaparátu měříme profesionálními měřicími přístroji a používáme sofistikovaný software pro analýzu vzorků. Měříme mimo jiné ostrost fotografií a obrazový šum. Kromě toho používáme i subjektivní hodnocení snímků. Fotografií pořizujeme za denního světla, za nízké hladiny osvětlení i v noci pomocí blesku. Pro hodnocení je důležité i zpoždění spouště, kvalita videozáznamu a kvalita přední kamerky.