Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Toto Microsoft určitě neměl v plánu: unikl neveřejný nástroj pro odemykání skrytých funkcí Windows

Jiří Palyza 14.08.2023

V rámci takzvaného Bug Bash pro Windows 11 zaměstnanci Microsoftu omylem sdíleli odkaz na nástroj StagingTool. Jde o program, který vývojáři interně používají k aktivaci skrytých funkcí systému.

Kapitoly článku

Někdy společnosti vypouštějí informace záměrně, ale v tomto případě se velmi pravděpodobně jedná o omyl. V chybovém hlášení pro Windows 11 byl nechtěně sdílen odkaz na interní nástroj společnosti Microsoft. Takzvaný StagingTool slouží k odemykání skrytých funkcí systému Windows.

Krátce po zjištění chyby Microsoft odkaz ihned odstranil. Jakmile se ale nějaká informace dostane na internet, má tendenci se šířit dál. Nejinak tomu bylo i v tomto případě a od okamžiku zveřejnění se StagingTool mezi uživateli pilně sdílí.

twitter

| Zdroj: Twitter/Xeno (@XenoPanther)

Co vlastně StagingTool dokáže

stagingtool

Neveřejný nástroj StagingTool, který používají především vývojáři a testeři při hledání chyb, odemyká prostřednictvím ID skryté funkce ve Windows. | Zdroj: StagingTool

V případě programu StagingTool se jedná v podstatě o stejný software, jako je ViveTool. Jeho prostřednictvím lze aktivovat funkce, které jsou jinak v systému Windows skryté.

StagingTool nenabízí grafické uživatelské rozhraní a zabírá minimum paměťové kapacity. Je potřeba jej ovládat pomocí příkazového řádku a zadávat mu správné vstupní údaje a parametry. Prostřednictvím ID jednotlivých funkcí je můžete ve Windows aktivovat nebo deaktivovat.

Pomocí nástroje StagingTool můžete vyhledávat ID, zapínat a vypínat funkce, a také resetovat nastavené hodnoty. Kromě toho je k dispozici testovací režim, který po restartu zapnuté funkce deaktivuje.

Pokud s programech chcete zkusit experimentovat, potřebná ID najdete na platformě GitHub. Je ale důležité vědět, že budete provádět zásahy hluboko uvnitř systému a může se toho hodně pokazit. Členové programu Insider například už vědí, že pomocí ID 44776738 lze aktivovat Windows Copilot.

Zdroj: Neowin, TwitterGitHub


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme