Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Troubení místo pípání: Mastodon místo Twitteru

redakce 09.11.2022

Tance kolem koupě Twitteru nakonec skončily a jeho novým majitelem je Elon Musk. Aféra zanechala na významné sociální síti citelné stopy a odhalila část jejích problémů. Decentralizovaná mikroblogovací služba Mastodon je považována za vhodnou alternativu, která si váží soukromí svých uživatelů.

Kapitoly článku

Když šéf Tesly Elon Musk stiskne klávesy a napíše pár vět svým 95 milionům sledujících, může to vyjít pěkně draho. V květnu například na Twitteru označil akciový index za „podvod“, což způsobilo propad ceny akcií společnosti Tesla. Odhadovaná škoda: 12 miliard dolarů.

Ohlášené převzetí Twitteru se také pěkně zamotalo. Spory o množství falešných účtů na Twitteru nahrály konkurentům. Servery Mastodonu kvůli zvýšenému počtu přihlášených jedou na vyšší rychlost. Distribuovaná služba krátkých zpráv, pocházející z Německa, má ochranu dat vepsanou ve svém názvu.

Začněte s Mastodonem

Webové stránky joinmastodon.org vám pomohou rychle provést první kroky, pokud chcete začít s Mastodonem pracovat.

Nastavení do tří minut: vyberte si v záhlaví jako jazyk češtinu a pak klikněte myší na „Začínáme“. Dostanete se do přehledu, kde si musíte vybrat komunitu. Může se jednat například o jednu z komunit, věnujících se technologiím. Do těchto instancí se přihlašujete pomocí e-mailové adresy, jména profilu a hesla. První uživatele, které můžete sledovat, najdete v adresáři profilů. Poté byste měli upravit svůj profil a oznámení, a na úvodní stránce můžete najít další uživatele.

Mastodon (česky mastodont) je vymřelý americký chobotnatec, a také nové sociální médium. Je založen na decentralizované struktuře serverů. Kdokoli může hostovat vlastní instance Mastodonu, ale uživatelé mohou být i jen pouhými účastníky. Pomocí sofistikovaných mechanismů lze i tak stále prohlížet celý obsah všech serverových instancí distribuovaného systému.

Udržování přehledu s Mastodonem

Rozhraní Mastodonu se velmi podobá rozhraní Twitteru. K dispozici jsou následující zobrazení:

– Na domovské stránce se zobrazují chronologicky seřazené příspěvky všech uživatelů, které sledujete.

– „Místní“ zobrazuje příspěvky od členů vaší instance a „Federovaná“ zobrazuje všechny příspěvky známých instancí.

Tento open-source projekt je financován z darů a spolu s dalšími službami, jako je PeerTube nebo Funkwhale, tvoří takzvanou Fediverse. Jejich cílem je vytvořit jakýsi poštovní systém pro sociální sítě. Každý uživatel si může vybrat poskytovatele, jako je Mastodon, a vyměňovat si informace se všemi účastníky bez reklamy, bez sledování, bez spamu a zdarma. Mastodon svými funkcemi a fungováním věrně kopíruje Twitter. Existují hashtagy a trendy, tweety se nazývají „toots“ a mohou mít až 500 znaků. Až na absenci reklamy je vnější podobnost s Twitterem opravdu velká.

Fediverse: Alternativní sociální sítě

Kromě Mastodonu existují ve Federovaném vesmíru i další sociální sítě.

PeerTube: joinpeertube.org
Alternativa YouTube, která od roku 2017 funguje jako decentralizovaná síť.

Diaspora: diasporafoundation.org
Alternativa Facebooku se zaměřením na ochranu dat a decentralizaci

Funkwhale : funkwhale.audio
Decentralizovaná sociální síť pro zájemce o společný poslech hudby

Pixelfed: pixelfed.org
Otevřená platforma pro sdílení fotografií bez reklam, alternativa k Instagramu

Stejně jako Linux i Mastodon vznikl jako volnočasový projekt jediného vývojáře, který po univerzitě trávil hodně času u počítače. Backend Mastodonu je naprogramován v jazyce Ruby on Rails, zatímco ve frontendu se používá JavaScript.

Na Mastodonu už působí řada autorit, například Úřad Evropského inspektora ochrany dat (European Data Protection Supervisor, EDPS), který na ní provozuje vlastní servery a v testovacím provozu na něm mají mít možnost publikovat svůj obsah i instituce EU. Sociální síť má v současné době více než pět milionů uživatelů a jejich počet má výrazně stoupající tendenci.

Mastodon, pojmenovaný po americkém mamutovi, vypadá podobně jako Twitter, ale je zcela bez reklam a obejde se bez algoritmů pro třídění příspěvků. Pod kapotou funguje služba zcela jinak.

Decentralizovaná síťová architektura

Mastodon nemá žádnou centrální kancelář. Místo toho se uživatelé přihlašují do jedné z mnoha instancí. Tyto komunitní servery určují pravidla a spravují uživatelské profily. Nicméně instance serverů jsou vzájemně propojeny a tvoří síť. Mastodon umístí nad síť serverů druhou síť, která se skládá z uživatelů a jejich followerů. Mastodon k tomu používá protokol ActivityPub, který poskytuje rozhraní Social API pro komunikaci klient-server a Federation Protocol (server-server).

Aktivní už šest let

Mastodon byl spuštěn v roce 2016 a od té doby přibývají další a další funkce. Cílem je osvobození od reklamy, decentralizace a přehledné použití. Zprávy nejsou váženy podle algoritmů, ale zobrazují se v chronologickém pořadí.

Vývoj uživatelů Mastodonu Vývoj počtu instancí Mastodonu
Březen 2016 Start projektu
Říjen 2016 Zveřejnění
Listopad 2016 Rozhraní pro mobilní koncová zařízení
Únor 2017 Funkce hlášení přestupků
Březen 2018 Vyhledávání a zálohovací funkce, GDPR
Duben 2019 Funkce dotazníků
Červen 2019 Jednosloupcové uspořádání
Srpen 2020 Nový hudební přehrávač
Srpen 2021 Nezisková organizace
Duben 2022 Aplikace pro Android a iOS

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme