Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Turecký student si udělal vlastní zařízení s umělou inteligencí pro podvádění při zkoušce

Pavel Trousil 15.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Propracované zařízení skládající se ze skryté kamery, umělé inteligence a sluchátka pro poslech odpovědí, si připravil student v Turecku, aby mu pomohlo složit univerzitní zkoušky. Byl ale odhalen a zatčen. Jak jeho zařízení fungovalo?

Turecká policie zatkla a zadržela vysokoškolského studenta, který je obviněn z podvádění. Jak informuje agentura Reuters a The Daily Mail, připravil důmyslný plán, jak pomocí umělé inteligence a skrytých zařízení podvádět při zkoušce. Student bude údajně ve vězení až do soudního procesu.

Student byl přistižen, jak se během zkoušky označované TYT chová podezřele. TYT je celostátní zkouška způsobilosti pro studium na univerzitě, která rozhoduje o tom, zda je člověk způsobilý ke studiu na turecké univerzitě. A podvádění při této náročné zkoušce je závažným trestným činem.

Podle policejních zpráv student použil kameru maskovanou jako knoflík na košili, která byla připojena k zařízení se softwarem s umělou inteligencí prostřednictvím "routeru" ukrytého v podrážce boty. Systém fungoval tak, že kamera na knoflíku snímala otázky ke zkoušce, které se pak předaly nejmenovanému modelu umělé inteligence. Software vygeneroval správné odpovědi a odříkal je studentovi do sluchátka.
 

Policie v Ispartě, kde k případu došlo, zveřejnila video, na kterém ukázala, jak systém pro podvádění funguje. Na videu policista naskenuje otázku a software umělé inteligence mu přes sluchátko poskytne správnou odpověď. Kromě studenta zadržela turecká policie ještě další osobu, která studentovi při zkoušce pomáhala. Policie objevila mobilní telefon, který údajně mohl přenášet mluvené slovo druhé osobě, což umožňovalo obousměrnou komunikaci.

Mohlo by vás zajímat

Policista ve videu říká: „V průběhu TYT, což je první kolo přijímacích zkoušek na univerzitu v Ispartě, byla při prohlídce osoby, jejíž chování a jednání bylo podezřelé, odhalena v podrážce boty pomůcka k podvádění a bylo zjištěno, že osoba při zkoušce podváděla. Předměty nalezené u osoby byly zařízení zvané router, které poskytuje připojení k internetu a pomocí tohoto internetového připojení odesílá otázku umělé inteligenci a předává řešení odpovědi od umělé inteligence prostřednictvím sluchátka v uchu osoby nebo reproduktoru.“ 

Zdroj: Reuters, Daily Mail, YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme