Aplikace nástrojů – QR čtečky, svítilny a jiné
Typicky zbytečnou aplikací jsou nástroje, které zastupují běžně dostupné funkce a nástroje vašeho telefonu. Může jít o skener dokumentů, čtečku QR kódů (obojí najdete v Google Lens nebo přímo v aplikaci fotoaparátu) nebo svítilny (tu zase najdete v horní stahovací liště, respektive v ovládacím centru.
Takové aplikace však mohou mimoděk sloužit i k tomu, že o vás shromažďují data, která jim k ničemu nejsou. Například monitorují vaši polohu, mohou vyžadovat přístup ke galerii, kontaktům nebo mikrofonu.
Aplikace pro předpověď počasí
Aplikace s funkcí předpovědi počasí používá asi každý, někdy si pro tyto účely ale stáhnete appku třetí strany a nepoužíváte tu výchozí. Může vypadat lépe, mít přesnější výsledky a tak podobně. Potud vše v pořádku.
Kromě dat o poloze, která těmto aplikacím s plným vědomím dáváte, však mohou ukládat i data o vašem jméně, e-mailu nebo domácí adrese. To jsou pochopitelně data, která taková aplikace nemá vůbec důvod sbírat. Pokud po vás externí aplikace na počasí chce přístupy k těmto informacím, rozhodně zvažte její odstranění.
Mobilní hry
Šmírovací praktiky občas využívají i mobilní hry, a to klidně i ty nejznámější. V roce 2014 se například rozhořela kauza týkající se oblíbené hry Angry Birds od finského studia Rovio.
Podle dokumentů, které nechal uniknout Edward Snowden, používala americká tajná služba Národní bezpečnostní agentura (NSA) a její britský protějšek Government Communications Headquarters (GCHQ) právě aplikací této hry pro sběr dat o uživatelích.