Malware ve falešných hrách
Eset informuje o tom, že nejčastější detekovanou hrozbou v Česku zůstává malware Andreed. Jedná se o adware, který v zařízení uživatele zobrazuje nevyžádanou reklamu. Výskyt adwaru Andreed v červenci oproti předchozímu období mírně poklesl.
Podle expertů to není překvapivé. Reklamní škodlivý kód se držel na předních příčkách od začátku roku. Je tedy pravděpodobné, že už je pro jeho tvůrce velmi obtížné obcházet současná bezpečnostní opatření. Ještě v červnu byl tento adware přitom na svém maximu.
Tento malware se nejčastěji šíří v neoficiálních verzích her, především pak ve hře Car Factory Simulator. Ale ve falešných hrách se nachází i další virus, konkrétně spyware Cerberus, který se v létě držel na druhém místě v žebříčku nejčastějších hrozeb.
„Trojský kůň Cerberus se v červenci šířil prostřednictvím falešných mobilních her, například v závodním simulátoru Fast Car Driving – Street City. Představuje riziko především pro internetové bankovnictví, nikoli pro samotné bankovní aplikace. Má několik funkcionalit typických pro tento typ hrozby. V napadeném zařízení dokáže kontrolovat SMS zprávy a zaznamenávat stisky kláves na klávesnici. Sbírá informace o kontaktech, poloze, aplikacích a další údaje z chytrého telefonu,“ varuje Eset v tiskové zprávě.
Používejte Google Play
Ve většině případů takto nebezpečné malwary a viry neprojdou do Google Play a podobně. Naopak se ve velkém procentu nachází v aplikacích a APK souborech, které si můžete stáhnout z neoficiálních zdrojů a aplikačních obchodů. Snažte se tomu tedy vyvarovat a například placenou hru si raději kupte, než abyste riskovali ztrátu osobních dat či peněz z vašeho účtu.
Zdroj: Eset