Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Údajně šetří elektřinu, ale televizím škodí: Existuje úsporný tip, kterým byste se neměli řídit

Josef Mika 09.01.2023

Ceny elektřiny jsou extrémně vysoké - a mohou se ještě zvýšit. Každá rada na úsporu elektřiny je tedy vítaná. Pokud však u některých TV použijete nesprávný tip na úsporu energie, riskujete jejich poškození.

V současné době uslyšíte mnoho rad na úsporu elektrické energie a dříve či později se jistě objeví následující: odpojujte všechna zařízení od elektrické sítě. Obecně je to dobrý nápad, například pomocí dálkově ovládané zásuvkové lišty, která zabrání přístrojům odebírat proud v době, kdy jsou v pohotovostním režimu. Existují však zařízení, která odpojení od napájení nesnášejí dobře - a drahé televizory OLED patří mezi ně. Pokud totiž OLED TV po skončení sledování jednoduše odpojíte od napájení, riskujete trvalé poškození zařízení. Konkrétně to znamená, že se obraz může časem vypálit.

Proč zrovna OLED TV?

Má následující pozadí: Televizory OLED spouštějí v určitých intervalech různé obnovovací programy, aby se zabránilo efektu vypalování obrazovky. Mimo jiné se po každých zhruba čtyřech až šesti hodinách provozu spustí asi 15 minut po vypnutí cyklus údržby, který trvá přibližně stejně dlouhou dobu. V testovací laboratoři jsme to vyzkoušeli na dvou televizorech OLED od společností LG a Philips: Program údržby trval u obou modelů 12 až 15 minut. Televizory při něm odebíraly 36 až 47 wattů. Než OLED TV skutečně odpojíte od elektrické sítě, měli byste určitě chvíli počkat. Pokud na to nebudete pamatovat, hrozí, že se panel časem poškodí.

Proč se u některých TV nespustí program údržby okamžitě po vypnutí, se dá lehce vysvětlit: televizor jednoduše čeká, zda se v krátké době znovu nezapne, tj. zda vypnutí neproběhlo náhodně.

Vytahovat zástrčku: stojí to vůbec za to?

Na modelu Philips 55OLED935 jsme otestovali, zda se skutečně vyplatí OLED televizi odpojit od napájení. V testu jsme přes noc naměřili spotřebu 19 Wh za cca 8 a půl hodiny, během kterých proběh cyklus údržby a TV byla neustále připojena na internet.

To odpovídá průměrné spotřebě 2,3 Wh. Pokud tuto hodnotu extrapolujeme na 18 hodin pohotovostního režimu denně, vychází nám spotřeba energie necelých 42 Wh denně. Po přepočtu na jeden rok to dělá 15 kilowatthodin. Při (zastropovaném) tarifu necelých 9 Kč/kWh by to bylo asi 130 Kč ročně, které byste mohli ušetřit na nákladech za energii. Pokud byste televizor přepnuli do pohotovostního režimu bez připojení k internetu, byly by náklady ještě nižší, protože bez připojení k síti spotřebovává televizor OLED v pohotovostním režimu obvykle méně než 0,5 wattu.

Náš závěr: Příliš se to nevyplatí

Z finančních důvodů se příliš nevyplatí odpojovat televizor od elektrické sítě. Pokud máte stále lepší pocit, že něco ušetříte, měli byste to udělat v případě OLED TV nejdříve po hodině od vypnutí. A pak v každém případě, pokud je provoz přerušen na delší dobu, například proto, že jedete na dovolenou, není na škodu televizor odpojit od elektrické sítě.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme