V průběhu let se výzkumné týmy Googlu také zaměřily i na to, aby s technologiemi, jako je třeba umělá inteligence nebo inovace v oblasti sensorů, zlepšily pokud možno s co největším světovým zásahem dostupnost kvalitní a spravedlivé zdravotní péče.
Podle toho, kde a jak lidé žijí, je přístup ke zdravotní péči v různých částech světa různě složitý. Kvalita zdravotní péče také záleží na tom, do jaké míry jsou místní zdravotníci schopní dostatečně provádět screening různých nemocí.
Aby tým Google Health mohl v této situaci pomoci, vyvíjí mobilní aplikace a provádí na nich svůj vlastní zdravotní výzkum. Aplikace mají v první řadě za cíl zlepšit lékařskou péči, a také umožnit, aby tato péče mohla být poskytována i mimo nemocnice nebo ordinace.
Zdravotnický tým Google Health tak nedávno představil konkrétní výzkumné projekty. Ty mají silný potenciál pro běžně používané mobilní telefony, které by tak mohl přeměnit na chytré nástroje pro screening různých nemocí. Jednou ze slibných cest je například využití vestavěných mikrofonů telefonu jako stetoskopu k odhalování nepravidelností v činnosti srdce, jako jsou například různé šelesty. Kdyby v budoucnu tyto inovace mohly být nasazeny jako telemedicína v rámci regulérních zdravotních výkonů, pacientům by to minimálně ušetřilo čas kvůli cestování za ošetřením.
Podívejme se tedy na některé z technologických novinek z oblasti zdravotnických výzkumů a vývoje, které nedávno Google oznámil. Díky nim chce také rozšířit využití umělé inteligence, která by měla lékařům pomoci k tomu, aby mohli lépe o své pacienty pečovat.
Poslech srdce a plic srdce bude možný přes mikrofon telefonu
Google ve výstupech ze svých výzkumů uvádí, že mobilní senzory v kombinaci se strojovým učením mohou lidem významně pomoci, aby měli přehled o svém každodenním zdraví a životní pohodě. Funkce, které například umožňují měřit srdeční tep a dechovou frekvenci pomocí fotoaparátu telefonu, jsou už nyní k dispozici pro zařízení se systémy Android a iOS.
V dalším výzkumném projektu se výzkumníci Googlu zaměřují na to, jak by přes vestavěné mikrofony chytrého telefonu, který je umístěn na hrudníku vyšetřované osoby, mohly být zaznamenány odezvy srdce nebo dýchání. Standardní poslech srdce a plic pomocí stetoskopu (auskultace) lékařům totiž významně pomáhá odhalit šelesty, které mohou být například příznakem chlopenní srdeční vady.
Běžné vyšetření aortální stenózy (zúžení aortální chlopně) totiž obvykle vyžaduje specializované vybavení, jako je stetoskop a ultrazvuk, a samozřejmě osobní posouzení odborného lékaře. Podle Googlu je výzkumný projekt sice v rané fázi ověřování a klinických testů, přesto přináší slibné výsledky.
Odborníci ale také připomínají, že na jedné straně by díky mobilnímu telefonu mohla být funkce stetoskopu pro uživatele dostupnější. Je však potřeba počítat s určitými nepřesnostmi, protože chytrým telefonem ideálně nahradit stetoskop prozatím nelze.
Nicméně stetoskopy pro chytré telefony by také mohly být způsobem, jak pacientům poskytnout větší povědomí a znalosti o celkovém zdraví jejich srdce. Značný počet pacientů s onemocněním srdečních chlopní není ani dnes svým primárním lékařem dostatečně brzy diagnostikován a mnoho pacientů není nikdy léčeno. Dnes elektronický stetoskop, který spolupracuje s mobilním telefonem, nabízí například španělská společnost eKuore.
Ultrazvuk pro každou nastávající maminku
| Zdroj: harpreet singh/Unsplash
Google v současnosti pracuje také na tom, aby jeho umělá inteligence mohla pomoci zpřístupnit ultrazvukové vyšetření. Projekt zaměřený na zlepšení zdraví nastávajících matek vzniká ve spolupráci s univerzitní klinikou Northwestern Medicine z Chicaga.
Ultrazvuk se totiž dnes velmi často využívá jako bezpečná neinvazivní diagnostická zobrazovací metoda. Díky tomu má lékař v reálném čase k dispozici snímky nebo videa vnitřních orgánů nebo jiných tkání, jako jsou cévy anebo lidský plod. V zemích s nízkými příjmy se ale na ultrazvukové vyšetření více než polovina rodiček nedostane. Je třeba také zmínit, že lokální zdravotníci nemají dostatek odborných znalostí k tomu, aby dokázali klasický ultrazvukový záznam správně vyhodnotit.
Už dnes se totiž umělá inteligence využívá k diagnostice různých snímků jako druhá sada očí pro vysoce zatížené lékaře-diagnostiky. Případně se prostřednictvím AI zajišťuje diagnostická síla tam, kde prostě schází. Google chce svými odbornými znalostmi v oblasti strojového učení pomoci tento problém vyřešit a umožnit zdravější těhotenství a lepší výsledky pro rodičky i novorozence.
V současné době zařízení pro ultrazvukový screening s využitím mobilního telefonu pro vzdálenou péči o nastávající matky dodává například izraelská společnost Pulsenmore.
Včasná detekce diabetické retinopatie ze sítnice může ochránit před slepotou
ARDA je jeden z prvních projektů, ve kterém Google využil AI v oblasti zdraví. Řešení má za cíl pomoci se screeningem diabetické retinopatie. Tato komplikace cukrovky, která v případě, že není diagnostikována a léčena, může způsobit až slepotu. Přes ARDA se denně vyšetří okolo 350 pacientů. To znamená, že k dnešnímu dni je vyšetřeno přes 100 000 pacientů.
Prováděný výzkum se zabývá odhalováním onemocnění souvisejících s cukrovkou ze snímků oční sítnice s využitím stávajících stolních přístrojů. Další etapy výzkumu se zaměřují na to, zda i fotografie z fotoaparátů chytrých telefonů mohou pomoci s odhalením cukrovky. Případně i s detekcí jiných onemocnění než je cukrovka také z fotografií vnějších částí oka.
Kromě očních onemocnění, způsobených cukrovkou, projekt ARDA ukázal, jak fotografie vnitřku očí (neboli očního pozadí) mohou s pomocí hlubokého učení odhalit kardiovaskulární rizikové faktory, jako je vysoká hladina cukru nebo cholesterolu v krvi.
V Česku se vývojem diagnostiky snímku oční sítnice s využitím umělé inteligence zabývá start-up Aireen. Řešení pomáhá oftalmologům a diabetologům k podchycení každého pacienta, u kterého hrozí významná ztráta zraku, nebo dokonce slepota.
Zdroj: Google Health, eKuore, Pulsenmore, Aireen