Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

USA zničily ruskou farmu na propagandu: ze sítě X zmizelo skoro 1 000 profilů

Jakub Fišer 11.07.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Propaganda na sociálních sítích je v současnosti celkem běžná, přestože se provozovatelé jednotlivých platforem snaží působit, že s tím bojují. Trollí farmy a propagandistické účty mohou mít negativní vliv na úsudek uživatelů, často bývají zneužívány před volbami. Americké úřady nyní podnikly rozsáhlou akci proti jedné takové farmě spojené s ruskou FSB.

Kapitoly článku

Operace proti dezinformacím

Americké ministerstvo spravedlnosti na brífinku oznámilo, že nechalo zlikvidovat velkou farmu ruských trollů na síti X, dříve Twitter. Šlo z většiny o podvodné profily obsluhované pomocí AI nástroje Meliorotar, které sdílely dezinformace.

Podle zjištění FBI byly do této farmy podvodných profilů zapojena jak ruská kontrarozvědka FSB, tak státem řízený mediální dům Russia Today.

„Již v roce 2022 měla Russia Today přístup k Melioratoru, softwaru pro generování a správu botů s umělou inteligencí, který sloužil k šíření dezinformací do řady zemí a o řadě zemí, včetně Spojených států, Polska, Německa, Nizozemska, Španělska, Ukrajiny a Izraele,“ uvedli zástupci FBI.

Software Meliorotar bývá používán pro generování autenticky působících profilů na sociálních sítích, které následně sdílí řízené dezinformace. Jde o nástroj hojně využívaný v rámci hybridních informačních válek. Bezpečnostní experti přesně neuvádějí, kdo všechno může Melirotar používat, je však kompatibilní pouze se sítí X.

Mohlo by vás zajímat

Zničeno skoro 1 000 profilů

FBI a americké ministerstvo spravedlnosti nechalo ze sítě X odstranit 968 profilů, které měly být řízené právě pomocí AI generátoru Meliorotar. Navíc jde o jednu z prvních podobných obranných akcí proti státem řízené AI pro generování podvodných účtů.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa již v roce 2018 zničila několik trollích farem, které se snažily ovlivnit americkou politickou situaci. Šlo však o řádově menší zátah.

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti USA, USA Today


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme