Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Útoky na herní účty

redakce 19.03.2013

Nenechte se okrást ani v případě, že jde jen o zábavu: AVG radí, jak ochránit účty v online počítačových hrách

Poslední dobou sleduje tým AVG VirusLab nový fenomén. Kyberzločinci již nevykrádají jen skutečné peníze z bankovních kont nebo přihlašovací údaje například z emailových schránek, ale zaměřují se také na herní účty. Hráči všech online her se proto musejí mít na pozoru. Jedná se o hry, se kterými tráví uživatel hodně času, postupuje na další a další úrovně a sbírá herní zkušenosti, body, bonusy, herní peníze, životy nebo kouzelné předměty. To jsou totiž přesně ty věci, které mu může kyberzločinec ukrást a použít je pro vlastní potřebu, případně prodat na kyberzločineckém herním trhu.

K jejich získání volí kyberzločinci nejrůznější strategie, jak přelstít nic netušícího hráče. Pro vytipování ideálního terče útoku se zneužívají herní fóra, kde se útočník vydává za neznalého začátečníka a žádá radu. Podle jednotlivých reakcí vytipuje zkušeného hráče na pokročilé úrovni, takže si může si být jistý, že natrefil na uživatele, který má na svém herním kontě o co přijít. Jednoduchými triky se útočníkovi poté podaří dostat do uživatelova počítače malware, který mu vykrade herní účet.

Časté jsou i případy, kdy kyberzločinci provokují ostatní hráče k podvodům – nabízejí jim artefakty, bonusy, vylepšení herní postavy anebo možnost, jak si přivydělat herní měnu. Hráči, který má o tyto neférové praktiky zájem, pak stačí jen online zaplatit, předat svoje přístupové údaje do hry anebo z poslaného linku stáhnout a spustit nástroj, který, jak tvrdí útočník,„není běžně dostupný“. Žádné bonusy tak ale nezíská, naopak pošle zcela dobrovolně kyberzločinci hotovost, svoje přístupové údaje do hry, anebo si „jen“ infikoval počítač. Situace je o to horší, že v tomto případě se okradený uživatel ani nenahlásí administrátorovi – sám by se tím usvědčil z podvodu.

Protože podobných útoků neustále přibývá, připravil Jiří Kropáč, člen AVG VirusLab, několik rad, jak se kyberzločincům ubránit a uchránit si v online hře herní měnu, virtuální postavu a její získané artefakty:

  • Nastavit si bezpečné heslo odlišné od hesla používaného na hráčských fórech. Hráči by heslo do hry měli pravidelně měnit a nikde jinde jej nepoužívat.
  • Pravidelně aktualizovat antivirový i operační systém na nejnovější verzi.
  • Dbát maximální opatrnosti při stahování neoficiálních add-onů, jejichž součástí je instalační balíček anebo spustitelné soubory obecně.  Vyplatí se počkat, až komunita nově příchozí add-on otestuje.
  • Pečlivě si hlídat transakce na herním účtu a cokoli podezřelého ihned nahlásit administrátorovi hry. Pokud hráč na krádež přijde včas, může ještě mnohé zachránit.
  • Je nebezpečné být bezmezně důvěřivý k ostatním zvídavým hráčům a sdělovat jim informace, které by mohli využít ke kyberútoku na váš vlastní herní účet.

Vzhledem k tomu, že některé počítačové hry umožňují online nákupy pomocí platební karty, kdy uživatel průběžně například dokupuje herní předměty za skutečnou měnu, je uvážlivost a opatrnost na místě tak jako u každé online platby.

AVG VirusLab pečlivě studuje taktiky kyberzločinců a snaží se zachytit každý jejich nový trik ještě v zárodku. Navštěvuje proto i nejrůznější fóra, kde se mu čas od času podaří zapříst hovor přímo se samotným kyberzločincem. Je to nejlepší možnost, jak včas získat informace o plánovaných útocích, a tak ochránit herní účty uživatelů.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud