Lidé mají každé dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, jednou ročně u kožního specialisty a jednou ročně u zubaře. Po padesátce lze využít hrazený screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Každý rok (od pětapadesáti dvakrát do roka) mají pojištěnci zdravotních pojišťoven nárok na test k odhalení skrytého krvácení do stolice, jednou za deset let pak na kolonoskopii. Ženy mohou jednou ročně na hrazenou prohlídku u gynekologa. Po pětačtyřiceti mají jednou za dva roky hrazený mamograf.
Efektivní prevence zdraví je v Česku silné téma. Vedle oficiálních strategií státu se její systematickou podporou zabývá také několik nestátních organizací. Jednou z nich je neziskovka Loono, která dnes k podpoře prevence využívá vlastní mobilní aplikaci Preventivka. Za téměř 12 měsíců si ji zaktivovalo přes 30 tisíc uživatelů.
Zrození Preventivky
Myšlenka na vytvoření aplikace vznikla v Loono v době rostoucí epidemie COVID 19. Kvůli pandemickým opatřením nemohlo Loono školit posluchače o důležitosti prevence osobně na workshopech. Proto se rozhodlo pro vývoj mobilní aplikace, která by zvládla oslovit větší množství lidí, aniž by muselo docházet k osobnímu kontaktu se školiteli. Uživatelé měli její pomocí získat lepší přístup ke svým zdravotním informacím a mít osobní plán prevence na jednom místě.
Jak to celé funguje
Po stažení aplikace z Google Play nebo Apple Store si uživatel ve vstupním dotazníku doplní svoje základní údaje včetně věku. Aplikace mu pak nastaví individuální plán prevence a zároveň poskytne přístup k informacím ke zlepšování jeho zdravotní gramotnosti.
Uživatel přistupuje ke svým datům a funkcím jen prostřednictvím aplikace. Nicméně jeho data se ukládají na backendu celého řešení. Ke vzdělávacímu obsahu, který ve spolupráci odbornými garanty publikuje Loono v sekci O zdraví, se přistupuje přes integrované prostředí webview.
Tvůrci aplikace na začátku vytipovali hlavní okruhy uživatelských funkcí:
- Podle věku uživatele aplikace ukáže, na jaké preventivní prohlídky má chodit
- Preventivka mu navrhne a připomene termíny těchto prohlídek
- Uživatel se dozví, co ho na prohlídce čeká a jaké pro něj má benefity
- Pomůže mu najít správného lékaře či jiného odborníka a specialistu v okolí
- Zlepší jeho zdravotní gramotnost, aby nemusel informace hledat v pofidérních diskuzích na internetu
Do budoucna se má rozšiřovat plán prevence, aby mohl uživatel sledovat také plánovaná očkování, předepsané léky a celkový vývoj svého zdraví i s ohledem na rodinnou anamnézu. Půjde také „nastavit“ zdravé návyky, včetně parametrů životního stylu, jakými jsou například strava, pohyb, spánek i duševní zdraví.
Provoz aplikace Preventivka je financován z příspěvků partnerů, ke kterým patří například Nadace PPF. Dotační příspěvek Loono získalo i od Ministerstva zdravotnictví ČR, které aktivitu vnímá jako naplnění strategických cílů v oblasti prevence.
Petr Moláček
Zdroj: Loonoo