Přejít k hlavnímu obsahu

Už žádné problémy s akumulátory: jak prodloužit životnost notebooku

Jiří Palyza 08.11.2021
info ikonka
Zdroj:

Pokud se akumulátor rychle vybíjí a rychlost notebooku je stále pomalejší, vede to k velké frustraci. Životnost přenosného počítače si ale můžete snadno prodloužit, pokud věnujete pozornost několika drobnostem.

Mnoho lidí si pořídilo během pandemie nový počítač, zpravidla notebook. Mohly je k tomu vést i důvody lepšího vybavení domácí kanceláře nebo pořízení lepší techniky pro domácí výuku. Používat ale stále jde i starší zařízení, zvlášť pokud jsou udržována a modernizována. V každém případě by notebooky měly vydržet tři až pět let. Pokud uživatelé budou zařízení provozovat především pro méně náročné aplikace, jako je například surfování, streamování a kancelářské programy, mohou počítat i se sedmi lety.

K nejvíce opotřebovávaným částem notebooku patří akumulátor, který s každým kompletním nabíjecím cyklem slábne. O to důležitější je s ním zacházet opatrně. Akumulátor by se měl jednou za pár týdnů kompletně vybít a znovu plně nabít, aby nabíjecí elektronika mohla určit jeho skutečnou kapacitu.

Akumulátor není vždy plně nabitý

acuproblems-cover

Pomocí několika tipů a triků můžete prodloužit životnost svého akumulátoru. | Zdroj: Mika Baumeister/Unsplash

Některá zařízení mají ve výbavě software pro akumulátor. Ten umožňuje nastavit nabíjecí elektroniku tak, aby se akumulátor při trvalém provozu v síti stále nenabíjel na plnou kapacitu. Akumulátor poté vydrží v dobré kondici o něco déle. Navzdory všem opatřením ale akumulátor po několika letech přeci jen svou kapacitu poměrně rychle ztratí. Pak se musí vyměnit.

Náhradní akumulátory ale nejsou vždy k dispozici přímo od výrobce, anebo jsou poměrně drahé – a to i ve srovnání s cenou nových zařízení. Peníze můžete ušetřit vhodnými alternativami od levnějších výrobců. Problém může být také v tom, že u mnoha notebooků už nejde akumulátor jednoduše vyjmout. To je ústupek tenkému designu.

Při troše manuální zručnosti je ale často vyměnit lze. Na internetu najdete mnoho návodů, jak na to. Často jde jen o to najít dostatek odvahy notebook rozmontovat. Výměna se ale vyplatí pouze v případě, že jste se zařízením jinak spokojeni. U mnoha starších notebooků začíná v určitém okamžiku haprovat i jejich rychlost.

Když je notebook stále pomalejší

Typickým koncem pro notebooky bývají v průběhu času se zvyšující nároky aplikací. Například videa mají stále větší rozlišení. Počítač ale stále zůstává na své úrovni. Postupně už jen stěží dokáže náročná videa zpracovat svým výpočetním výkonem, a proto je stále pomalejší.

Příčinou může být i paměť RAM. Zda už dosahuje svých limitů lze zjistit ve Správci úloh Windows, který lze otevřít kombinací kláves [Ctrl]+[Alt]+[Del]. Pokud je kapacita operační pamětí vyčerpána bezmála na 100 %, systém musí část svých procesů přenést na interní pevný disk. To je ovšem mnohem pomalejší. Rozhodně se vyplatí provést upgrade.

K rozšíření paměti RAM lze použít i volné paměťové sloty. Pokud budete mít štěstí, najdete v příslušné šachtě notebooku prázdnou pozici, do které můžete jednoduše vložit rozšiřující paměťový modul. Nebo lze stávající moduly vyměnit za modely s větší kapacitou, pokud ty původní nejsou připájené.

SSD je lepší než HDD

Pokud je pevný disk starý nebo plný, může ho zrychlit větší úložný prostor nebo novější technologie. Pokud stále máte pevný disk s magnetickou plotnou, měli byste jej nahradit diskem SSD. Paměťové čipy SSD jsou mnohem rychlejší, než magnetické disky.

A pokud je kapacita instalovaného SSD disku příliš malá, lze jej vyměnit za větší anebo přidat další. Často je k dispozici volný slot (M.2) pro další SSD. Nebo jednoduše můžete připojit externí pevný disk, případně SSD přes port USB. Lze na něj ukládat data, čímž si poměrně snadno zvětšíte úložný prostor.

Stojí za to se podívat do Správce úloh

Prostřednictvím Správce úloh můžete zjistit, jak je vytížen procesor a grafika. Skrývají se za zkratkami CPU a GPU. V noteboocích je ale nevyměníte. Nelze tak vyřešit každý problém s rychlostí a investovat peníze do akumulátoru nebo paměti RAM se vyplatí pouze tehdy, pokud procesor stále poskytuje dostatečný výkon.

Proto je potřeba před upgradem zvážit více hledisek: existuje pouze jediný problém, který se dá vyřešit za rozumnou cenu? Nebo jste nespokojeni s celkovým výkonem? Prodloužení životnosti notebooku se ale vyplatí i z hlediska udržitelnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme