Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Uživatelé Chromu by měli rychle aktualizovat: nejnovější verze 97 opravuje závažné chyby zabezpečení

Jiří Palyza 07.01.2022

Google uvolnil Chrome ve verzi 97. Kromě několika drobných novinek je aktualizace určena především k záplatování bezpečnostních problémů.

Z pohledu zabezpečení internetových prohlížečů začíná rok 2022 podobně, jako ten předchozí: záplatováním mezer. Google vydal novou, mimořádně rozsáhlou aktualizaci svého internetového browseru Chrome. Jde o první verzi Chromu 97, označenou 97.0.4692.71. Kromě drobných vylepšení, která jsou především uvnitř softwaru, je zde mnoho změn zejména v oblasti bezpečnosti.

Podle informací Googlu nová verze Chromu obsahuje záplaty pro 37 bezpečnostních mezer. Deset z těchto zranitelností dokonce představuje vysoké riziko. Navíc jednu zranitelnost Google klasifikuje jako kritickou. Hrozba zneužití kyberzločinci je proto obzvlášť vysoká. Už jen pro tyto důvody by uživatelé Chromu měli co nejdříve na verzi 97.0.4692.71 aktualizovat.

Update Chromu: nová verze je k dispozici pro všechny operační platformy

chrome97

Verzi používaného prohlížeče lze snadno zjistit v hlavní nabídce v položce Nápověda/O aplikaci Google Chrome. | Zdroj: Chrome 97

Další inovace: od verze 97 je možné v nastavení prohlížeče v sekci »Ochrana soukromí a zabezpečení« (chrome://settings/content/all) odstranit z prohlížeče všechna data, uložená na navštívených webových stránkách. Internetové stránky ukládají spoustu našich dat, ale do této chvíle Chrome umožňoval mazat pouze jednotlivé soubory cookies. Významným vylepšením verze 97 je možnost vymazat všechna data a informace, které webová stránka uložila při naší návštěvě. Najdete to v hlavní nabídce v položkách Nastavení > Zabezpečení a ochrana soukromí > Nastavení webu > Zobrazit oprávnění a uložená data webů.

Další novinkou je, že Chrome nyní dokáže na webových stránkách zobrazovat obsah HDR, pokud to zvládne používaný monitor. Všem ostatním uživatelům zůstane zachované obvyklé zobrazení bez HDR. Pro provozovatele a tvůrce webů to znamená, že od této chvíle mohou s videi v kvalitě HDR více pracovat.

Google Chrome 97 je nyní k dispozici pro Windows, Mac a Linux. Poskytovatel už také aktualizoval své mobilní prohlížeče na nejnovější verzi 97. Nejnovější generace mobilních verzí už jsou postupně uvolňovány a budou k dispozici prostřednictvím Apple App Store nebo Google Play Store. Mimochodem, v budoucnu by si mobilní varianty měly pamatovat případně změněné nastavení zvětšení u jednotlivých stránek.

Prozatím ani v novém roce nejsou k dispozici updaty prohlížečů Firefox a Microsoft Edge. Firefox je od poloviny prosince 2021 ve verzi 95.0.2 a Edge 96.0.1054.62. Protože je ale Edge postaven na Chromiu, mimo jiné podobně jako Opera a Vivaldi, lze poměrně rychle očekávat i jejich aktualizace na nově představenou verzi 97.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud