Přejít k hlavnímu obsahu

V Česku se šíří zákeřný virus Flubot: přes speciální SMSku napadá nejen mobily s Androidem

Jakub Fišer 13.05.2022
info ikonka
Zdroj:

Bezpečnost na mobilních telefonech by měla být vnímána stejně důrazně, jako kupříkladu na osobních počítačích. Fenomény jako phishing nebo malware totiž číhají i na nepozorné či důvěřivé zákazníky smartphonů. A dokazuje to i nejnovější případ viru Flubot, který útočí jak na uživatele s Androidem, tak na iPhony.

Zákeřný software se šíří velmi jednoduchou, i když účinnou cestou. Vám, jakožto oběti, přijde SMS či MMS informující o tom, že máte novou hlasovou zprávu. Ke krátkému textu v češtině, který jeví jasné známky nepovedeného překladu, je většinou připojen ještě odkaz. Po tom, co na něj důvěřivec klikne v domnění, že si tam poslechne avizovanou hlasovku, spadne do pasti.

Odkaz totiž nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji nepozorný spotřebitel nainstaluje, usídlí se v jeho telefonu malware zvaný Flubot. Ten se zaměřuje na krádež osobních dat, jako jsou hesla a přihlašovací údaje, třeba i do mobilního bankovnictví. Kromě toho, že Flubot začne drancovat smartphone napadeného uživatele, rozešle se ještě jako SMS a MMS i dalším a celý koloběh začíná nanovo.

Operátoři řeší statisíce postižených

flutbot

Tuzemské uživatele v současnosti ohrožuje zákeřný virus, který se šíří v prostředí mobilních telefonů prostřednictvím SMS a MMS. Zprávy obsahují odkazy, ze kterých se obětem podvodu instaluje škodlivý kód. | Zdroj: Alicia Christin Gerald/Unsplash

Tuzemští operátoři bohužel jen za středu 11. května zaznamenali statisíce takových podvodných zpráv v oběhu. Jiří Grund, šéf Asociace provozovatelů mobilních sítí, doporučuje instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play, nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy.

Dlužno však podotknout, že mnohem důležitější je upozornit na to, aby uživatelé především na žádné podobné výzvy nereagovali a hlavně neklikali na odkazy, které jim přijdou do SMS zprávy od neznámého čísla nebo neuloženého kontaktu. To stejné platí, pokud vám přijde neověřený e-mail, anebo se vám nepozdává zpráva od vašeho přítele na Facebooku. Pro jistotu se zeptejte zkušenějšího blízkého, popřípadě rodinného příslušníka, zdali není na celé situaci něco špatného.

Hrozba malwaru Flubot se objevila v minulosti již několikrát. Tehdy se virus šířil Evropou a vydával se za dopravní společnost DHL. Náhodně vybraná telefonní čísla tehdy podvodníci obeslali SMS zprávou, že jejich balík je připraven k dodání, stačí uhradit nedoplatek na dopravě. Tímto jednoduchým fíglem se pak podvodníci zmocnili platebních údajů důvěřivých občanů.

Zdroj: APMS


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme