Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

V Hamburku se bude díky chytrým technologiím žít příjemněji

redakce 18.06.2014

Lépe fungující veřejné osvětlení, efektivnější pohyb nákladních automobilů po přístavu a tím i lepší životní prostředí nebo vzdálená komunikace s veřejnou správou prostřednictvím videokiosků. To je vize, jak by mohl brzy vypadat Hamburk.

Město Hamburk chce přispět k lepší kvalitě života svých obyvatel. Rozhodlo se zapojit do projektu „Smart City“, na kterém se podílí společnost Cisco a její partneři. V praxi tak naplňuje koncept Internet of Everything. K internetu už dávno nejsou připojeny jen počítače a mobilních zařízení, ale celá řada „obyčejných“ věcí. Inteligentní senzory mohou například řídit provoz v přístavu, který je srdcem hamburské ekonomiky. Efektivnější pohyb nákladních automobilů a nakladačů v přístavu a v jeho těsné blízkosti bude pro obyvatele Hamburku znamenat plynulejší dopravu, snazší parkování a v neposlední řadě i lepší životní prostředí. 

http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons" href="http://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AHamburg_montage.jpg">Hamburg montage

Nad veškerým provozem ve městě bude navíc bdít integrovaný systém řízení dopravy. Ten by měl pomoci zajistit optimální průjezd osobních i nákladních automobilů městem a minimalizovat dopravní zácpy. „Chtěli bychom hamburský přístav proměnit ve smartPORT a zajistit propojení silniční i železniční sítě a vodních cest. V dalších letech chceme pracovat na to, abychom našim zákazníkům, ale i obyvatelům Hamburku mohli nabídnout lepší infrastrukturu i služby,“ říká Jens Meier, předseda správní rady Hamburg Port Authority (HPA). 

HPA bude využívat nejen informací z integrovaného systému řízení dopravy, ale chce také analyzovat informace ze senzorů monitorujících stav ovzduší. Bude tak moci poskytovat obyvatelům Hamburku přesnější informace o hluku, teplotě, vlhkosti a znečištění. Do projektu Smart City je kromě HPA zapojena i místní samospráva a další subjekty. Občané Hamburku se tak v rámci pilotního projektu dočkají například nasazení inteligentního pouličního osvětlení, které by mělo přinést snížení nákladů na energie při zachování či dokonce zvýšení komfortu. 

Ve městě bude navíc vybudována síť videokiosků umožňujících přenos zvuku i obrazu ve vysokém rozlišení. Jejich prostřednictvím budou moci obyvatelé Hamburku „navštívit“ úřad, aniž by museli ztrácet čas na cestě. Své úřední záležitosti si tak budou moci vyřešit například během nakupování v obchodním centru. „Propojení lidí, procesů a dat bude pro města a obce v budoucnosti znamenat výraznou změnu. Tomu se musí přizpůsobit i fungování státní správy a samosprávy,“ říká Květoslav Štrunc, který má ve společnosti Cisco na starosti spolupráci se státní správou, a dodává: „Prostřednictvím videokiosků se budou moci občané spojit se svým úředníkem a vyřešit své záležitosti stejně, jako kdyby cestovali na úřad. Technologie umožní dokonce vzdálené načtení dokumentů či načtení dokladů, aby měl úředník jistotu identifikace.“ 

Stranou nezůstane ani jeden z největších komplexů uvnitř městské zástavby v Evropě – HafenCity. V rámci tohoto projektu vzniknou na místě již nepoužívaných přístavních budov nové kanceláře, obchody i byty. Až bude projekt dokončen, zajistí bydlení pro více než 12 tisíc lidí a pracovní místa pro 40 tisíc dalších. V rámci projektu Smart City budou v HafenCity připraveny pilotní projekty zahrnující například podporu spolujízdy, využívání elektrických kol, mopedů a elektromobilů či řešení pro inteligentní budovy.

Podepsáním Memoranda o porozumění se město Hamburk zapojuje do projektu Cisco Smart+Connected Communities. Kromě společnosti Cisco budou na pilotních projektech s městem Hamburk spolupracovat i další partneři jako jsou AGT International, avodaq, Innotec data, Philips, STREETLINE, T-Systems a Worldsensing. Zapojit se ale mohou i další společnosti.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme