Levné nákupy mají svá rizika
O rizicích spojených s e-shopem Temu jsme informovali v posledních letech opakovaně. Nákupy od 9 korun na jedné straně, na té druhé ale číhá netransparentní práce s vašimi daty, neoprávněný sběr informací o vaší osobě, velmi typicky i nátlakový marketing a podle mnohých zákazníků i složité řešení případných reklamací.
Aplikace sbírá spoustu dat, a to i ta, která principiálně nepotřebuje: například přístup k poloze, kontaktům, galerii, mikrofonu nebo fotoaparátu. Na stránce aplikace Temu v Google Play se dokonce píše i o tom, že appka shromažďuje fotky a videa, textové zprávy a dokumenty uložené v telefonu. K čemu je Temu potřebuje, to nikdo netuší.
Data, která aplikaci předáte, se pak ukládají na serverech mimo EU, nejčastěji v Číně (přestože třeba vlastník Temu, PDD Holdings, má sídlo v Irsku a firma je registrovaná na Kajmanských ostrovech). Zde je důležité zmínit, že každá firma z Číny musí otevřeně spolupracovat s tamní vládou. To v některých případech může znamenat i to, že vydá vaše data čínským komunistům.
Varuje Evropská komise, NÚKIB i BIS
Před nákupy na těchto e-shopech se vším možným v minulosti varovala i Evropská komise, která firmu aktuálně prošetřuje. Na českém trhu se o Temu zajímá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Bezpečnostní informační služba (BIS).
Nákupy levného zboží mohou být finančně výhodné, ale riskujete ztrátu svého soukromí a odcizení osobních dat. Nehledě faktu, že import tohoto prakticky bezcenného zboží ze skladů v jihovýchodní Asii má neblahý dopad na životní prostředí.
Před nákupem dražší elektroniky, například mobilních telefonů, důrazně varuje šéf bezpečnosti v O2 Radek Šichtanc: „Nákupu jakékoliv chytré elektroniky z neoficiálních online tržišť se doporučuji úplně vyhnout. Zejména problematická jsou ta zařízení, která zpracovávají citlivá data, jsou připojena k interní síti nebo je lze ovládat na dálku. Mimo telefony jsou to dále kamerové systémy, síťové prvky, klimatizace, chladničky, kávovary, tiskárny, chytré žárovky a podobně.“
Něco za něco
Samozřejmě je na každém, zda upřednostní krátkodobou finanční úsporu před dlouhodobými riziky. Nákupy na čínských e-shopech jako Temu, AliExpress či Wish sice mohou výrazně ulevit vaší peněžence, ale cenou za to je nejen potenciální ztráta osobních údajů a soukromí, ale také přispívání k environmentální zátěži planety.
Logicky bezpečnější volbou proto zůstávají zavedené evropské e-shopy, které podléhají přísným regulacím EU v oblasti ochrany spotřebitele a nakládání s osobními údaji. U elektroniky a chytrých zařízení je pak důvěryhodný prodejce naprostou nutností.
Zdroj: Evropská komise, Seznam Zprávy, O2