Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Velká pokuta pro Epic Games: poskytovatel herního hitu Fortnite musí zaplatit půl miliardy USD

Jiří Palyza 22.12.2022

Herní gigant Epic Games musí zaplatit vysokou pokutu. Firmě, která stojí za oblíbenou hrou Fortnite, byla v USA vyměřena pokuta ve výši 520 milionů USD. Je to v důsledku porušení zákonů na ochranu dětí a osobních údajů.

Kapitoly článku

Herní studio Epic Games, které je autorem hry Fortnite, zaplatí vysokou pokutu. Zástupci společnosti potvrdili, že se s americkými úřady dohodli na vyrovnání v celkové výši 520 milionů USD. Firma, jejíž hodnota byla v dubnu tohoto roku oceněna na 32 miliard USD, byla obviněna z porušování zákonů na ochranu osobních údajů a dětí.

Epic Games byl obviněn, že mladé hráče vystavuje rizikům a možným poškozením

vlad-gorshkov-g1jbcaqp5sk-unsplash

| Zdroj: Vlad Gorshkov/Unsplash

Úřad na ochranu spotřebitelů (FTC – Federal Trade Commission) Epic obvinil, že docházelo k neoprávněnému shromažďování údajů uživatelů hry Fortnite, mladších 13 let. Dalším bodem obvinění byly cílené podvody a manipulace, kterými firma hráče lákala k nechtěným online nákupům v prostředí hry.

Kromě toho se společnost údajně také dopustila vystavování dětí potenciálnímu nebezpečí tím, že umožnila zasílání hlasových a textových zpráv od cizích osob. Finanční vyrovnání má řešit dvě žaloby FTC. Celá věc ještě podléhá schválení soudem.

Co se týče nákupu online kreditů, FTC vytýká Epicu zneužívání fenoménu takzvaných temných vzorů (dark patterns), který spočívá v záměrně neintuitivní, nekonzistentní a matoucí konfiguraci tlačítek. To firmě údajně vydělalo stovky milionů USD na manipulativně vynucených poplatcích od spotřebitelů. Tento domnělý podvod se netýká jen dětí, ale hráčů všech věkových kategorií. Metoda "dark patterns" se používá i na jiných webových stránkách. Jejich uživatelské prostředí je navržené tak, aby navádělo uživatele například k nákupu předraženého pojištění nebo jiných nevýhodných služeb a produktů.

Zdroj: NBC News


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud