Přejít k hlavnímu obsahu

Viděli jsme ostravský superpočítač Karolina: má extrémní výkon 15,7 petaFLOPS

Jakub Fišer 23.08.2023
info ikonka
Zdroj:

Společnost IT4Innovation provozuje v Ostravě superpočítač Karolina, jeden z nejvýkonnější high performance computer (HPC) v Evropě. Zařízení je umístěno přímo v budově Vysoké školy báňské a je k dispozici partnerům z oboru státní infrastruktury, ale i soukromých subjektů a start-upů.

Kapitoly článku

Počítač za 400 milionů

Superpočítač jménem Karolina (zapisováno také „KAR0L1NA“) byl slavnostně představen v roce 2021 a na jeho výstavbě se podílela společnost Hewlett Packard Enterprise. Projekt byl financován částečně z dotací EU, částečně z peněz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a částečně také z fondu společenství EuroHPC.

Výběrové řízení bylo vypsáno na 400 milionů korun, přičemž k tomu nutno připočíst ještě odhadované provozní náklady na 14 milionů eur (asi 337 milionů korun). Z hlediska výkonu je Karolina skutečně unikátní zařízení. Jde o nejvýkonnější počítač na českém území, zároveň 19. nejvýkonnější v Evropě a 8. nejúspornější z hlediska energetické náročnosti.

Počítač uložený do několika serverových skříní obsahuje 831 výpočetních uzlů, největší část z nich pak tvoří AMD 7H12, 64jádrový čipset s taktem 2,6 GHz, kterých je v Karolině 720. Dále se zde nachází AMD 7763, Intel Xeon-SC 8628 a grafický akcelerátor Nvidia A100 v počtu 576 jednotek.

Superpočítač Karolina v Ostravě | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Superpočítač Karolina v Ostravě | Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Nejvýkonnější Karolina na světě

Výkon podobných HPC se však neměří na hertze ani podobné hodnoty, nýbrž na FLOPS, tedy počet operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu. Karolina dosahuje výkonu 15,7 petaFLOPS, tedy 15 700 000 000 000 000 FLOPS. Pro porovnání, běžná kalkulačka má výkon jen maximálně 20 FLOPS, nejdražší počítač od Applu s čipem M2 Ultra zase 0,0272 petaFLOPS.

Počítač Karolina je umístěn ve speciální místnosti, která se nazývá sál, a ve které je snížen obsah kyslíku na 15 %, aby zůstaly komponenty ve správné kondici. Celá sestava je chlazená vodním chladivem, protože jde o nejideálnější volbu z hlediska ekologie.

A k čemu se vlastně Karolina používá? V poslední době jde například o grafické návrhy s velkým množstvím dat. Počítač například simuloval na mapě vytíženost hlavních pražských silnic. Za zmínku pak stojí určitě i automatická plečka plevele, kterou si nechala vytvořit firma Ullmanna a zařízení díky strojovému učení pozná hlízy plevele a vytrhne je ze zemědělské půdy.

Zdroj: Autorský text, IT4Innovation


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme