Jak poznat falešný e-shop?
Abychom byli objektivní, ne všechny obchody, před kterými zde varujeme, musí být nutně falešné – tedy podvodné. Mnohem častěji se setkáte s podezřelými praktikami, jako je bezpodmínečná platba předem nebo absence telefonního kontaktu.
Na těchto obchodech může být potenciálně bezpečné nakupovat, v případě jakéhokoliv zádrhelu – zpoždění zásilky, reklamace zboží a podobně – se však můžete dostat do problémů, kdy obchod odmítá asistovat s vyřízením reklamace, anebo rovnou ignoruje vaši komunikaci.
Na co si tedy nejčastěji dát pozor?
- Podezřele nízké ceny: Pokud e-shop nabízí zboží za výrazně nižší ceny než konkurence, může to být známka podvodu. Buďte opatrní u obchodů s neuvěřitelnými slevami na veškerý sortiment.
- Falešná hodnocení a recenze: Podvodné e-shopy často zobrazují smyšlená hodnocení zákazníků. Ověřujte recenze na nezávislých platformách a sociálních sítích – stačí zadat jméno obchodu do vyhledávače a připojit „recenze“ nebo „zkušenosti“. Absence hodnocení by měla vzbudit vaši obezřetnost.
- Nedostatečné nebo podezřelé informace o společnosti: Legitimní e-shop uvádí jasné kontaktní údaje, jako je fyzická adresa, telefonní číslo a informace o společnosti. Pokud tyto údaje chybí nebo jsou neúplné, i to může být varovný signál.
- Neobvyklé platební metody: Buďte opatrní u obchodů, které vyžadují platby prostřednictvím neobvyklých metod, jako jsou kryptoměny, dárkové poukazy, ale hlavně bankovní převody. Preferujte e-shopy nabízející standardní a bezpečné platební možnosti, jako je platba dobírkou, případně přes platební karty u ověřené platební brány.
- Nesrovnalosti v informacích: Důkladně si prostudujte sekce „O nás“ a „Kontakt“ a ověřte, zda údaje dávají smysl.
- Podezřelé zboží, dropshipping: Pokud e-shop nabízí zboží s ilustračními obrázky podezřele podobnými těm na asijských obchodech, nejspíš jde o tzv. dropshipping. Výhodnější bude si zboží objednat přímo u zdroje, jako je Aliexpress, Temu a další.
Seznam rizikových obchodů
Pokud si nevěříte na rozeznání některých z výše uvedených podezřelých jevů, doporučujeme si obchod „proklepnout“ přes webové stránky České obchodní inspekce (ČOI). Ta buduje už od roku 2015 databázi rizikových e-shopů. Stačí si databázi na webu ČOI otevřít a váš e-shop v ní vyhledat.
Zdroj: Avast, Česká obchodní inspekce