Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vivo V29: portréty s aureolou

Pavel Trousil 14.08.2023

Přijít s něčím novým u chytrého telefonu není jednoduché ani časté. Vivo se snaží svým novým modelem V29 zaujmout především tvůrce portrétních snímků. Na zadní stranu proto dostal speciální světlo ve tvaru kruhu, které osvětlí fotografované objekty lépe než tradiční blesk. V29 ale dobře poslouží i běžným zájemcům o elegantní a dobře fotografující smartphone.

Kapitoly článku

Pokud chcete pořídit pěkný portrétní snímek v horších světelných podmínkách, musíte si k chytrému telefonu pořídit i další výbavu a to především dobré osvětlení. Speciálně pro portréty a selfie snímky se hodí tzv. Ring Light, nebo Selfie light, tedy kruhové světlo, které rovnoměrně osvítí obličej, nebo objekt. Vývojáři ve firmě Vivo si řekli, že tímhle světlem vybaví rovnou telefon a to model V29.

Světelný prstenec, umístěný na zadní straně u fotoaparátů, se v tomto případě jmenuje Aura Light a na první pohled vypadá jako snímač otisků prstů (má průměr 15,6 mm). Až po přepnutí fotoaparátu do režimu Portrét se ukáže, k čemu vlastně tenhle kroužek je. Rozsvítí se totiž a navíc u něj lze měnit barevnou teplotu, aby se osvětlení hodilo ke světelné atmosféře, která v ztemnělých prostorách zrovna panuje. Uživatelům umožňuje pořizovat hezké portréty i za špatných světelných podmínek. To s klasickým bleskem tak dobře nejde, protože ten neosvětlí scénu rovnoměrně.

screenshot-20230813-135706-nahled

U světla Aura Light lze měnit barevnou teplotu. | Zdroj: screenshot Fotoaparát Vivo V29.

Ne vždy ale světlo funguje efektivně. Musíte dobře zvolit vzdálenost telefonu od fotografovaného objektu a musíte také hlídat, aby oči v šeru nesvítily, což se stává především, když fotografujete zvířecí portrét. Jinak je ale Aura Light celkem efektivní nástroj fotografa.

Na portréty i noční snímky

Co se týká pořizování portrétů, na to je aplikace pro fotografování tohoto aparátu velmi dobře připravena. K dispozici je nespočet režimů, stylů, filtrů a zkrašlovacích efektů a zvolit si samozřejmě můžete i to, jak moc má být pozadí rozostřené. Nic ale nemá přehánět a tak většinou dobře poslouží „Přirozený styl“.

screenshot-20230813-140039-nahled

Aplikace pro fotografování nabízí řadu stylů a zkrášlovacích efektů. | Zdroj: screenshot Fotoaparát Vivo V29

Ale fotoaparát Viva V29 velmi dobře fotografuje i bez použití speciálního osvětlení Aura Light. Základní fotoaparát má snímač o velikosti 1/1,57 palce s rozlišením 50 Mpx, optiku s dobrou světelností a využívá stabilizaci OIS Ultra-Sensing. Pokud tedy na fotoaparátu zapnete Noční režim, není problém z ruky velmi pěkně zachytit noční scénu. Noční oblohu pak nejlépe vyfotografujete v režimu Hvězdná obloha.

Kromě základního fotoaparátu má Vivo V29 i širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 8 Mpx a na přední straně 50 Mpx selfie kamerku. Kromě kruhového světla má i klasický blesk s delším dosahem, který se hodí na ostatní scény. Tento blesk slouží i jako lampička.

Štíhlý design a dostatečný výkon

Telefon Vivo V29 je vybaven 120Hz 1,5K AMOLED displejem o úhlopříčce 6,78″, který je zakřivený. Na vyfotografovaných snímcích i na další grafice tedy uvidíte každý detail – hustota bodů je 452 PPI. Tělo aparátu je štíhlé - na zadní straně jen mírně vystupuje blok s fotoaparáty. Dodává se ve dvou barevných variantách.

v29-dva-nahled

Vivo V29 se dodává ve dvou barevných variantách. | Foto: Vivo

O svižný chod se stará procesor Qualcomm Snapdragon 778G doplněný o 8 GB paměti. Baterie má kapacitu 4600 mAh a vydrží na celodenní provoz. Doplnit ji můžete rychle díky 80W FlashCharge nabíjení. Za dvacet minut nabijete telefon na 50 procent. Co je trochu škoda, je nemožnost bezdrátového nabíjení.

Co je praktické především v době dovolených je podpora eSIM. Snadno si tak můžete na dálku aktivovat tarif, který vám v dané zemi vyhovuje. Samozřejmá už je podpora 5G sítí. A co se na dovolených i jinde hodně hodí, je odolnost podle IP68. Je tedy odolný proti prachu a vodě, takže o něj nemusíte mít obavy, když vás zastihne déšť, nebo se budete bavit u bazénu. Měl by vydržet i pád z jednoho metru. Co se týká systému, Vivo V29 běží na Funtouch OS 13 (Android 13) a má přislíbené dva roky systémových aktualizací a tři roky bezpečnostních aktualizací.

V České republice se Vivo V29 prodává za 11 999 Kč, což je vhledem k výbavě a kvalitě snímků zajímavá cena.

Technická data

Displej (typ/úhlopříčka / rozlišení) 6,78" / 2 800 x 1 260 / AMOLED / 120 Hz
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 778G  / Adreno 642L / 8 GB
Výbava 2x5G, eSIM, Wi-Fi 6, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 50+8 / 50 Mpx, 4 600 mAh, IP68
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 256 GB (228,15 GB) / ne / ano
PCMark 3.0 / GFX Bench 8 965 bodů / 49 fps
3DMark Wild Life 2 497 bodů / 15 fps
Operační systém Funtouch OS 13 / Android 13
Rozměry a hmotnost 164 × 75 × 7,5 mm, 186 g
Cena 11 990 Kč
CHIP výborný (1,4)

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme