Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

VW má na krku překvapivou žalobu: automobilce hrozí přejmenování klíčové modelové řady

Josef Mika 16.04.2024
Zdroj: Cesar Salazar/Unsplash

Největší německá automobilka se bude muset na domácí scéně postavit soudnímu sporu. Důvodem je název celé modelové řady jejích automobilů. Není ale zdaleka jedinou velkou společností, která se do podobných problémů dostala. Své o tom ví například i Microsoft.

Kapitoly článku

Volkswagen čelí nečekané výzvě ohledně své řady elektrických vozů ID, která symbolizuje (elektrickou) budoucnost celé automobilky. Překvapivě nejde o prodejní čísla modelů jako ID.3 nebo ID.4, ale o spor o ochrannou známku se středně velkou německou společností Identytec.

Společnost ze severoněmeckého Hildesheimu (leží asi 30 km jižně od Hannoveru) si nárokuje svá starší práva na značku "ID." a podala žalobu na automobilový koncern k německému zemskému soudu v Hamburku. Identytec, rodinný podnik s 25 zaměstnanci, je toho názoru, že Volkswagenu nemělo být povoleno používat řadu značek s prvkem "ID.", který je úzce spjat s názvem jeho vlastní společnosti.

Podle § 14 německého zákona o ochranných známkách by společnost Identytec mohla mít nárok na soudní zákaz a náhradu škody. Ačkoli zatím nebylo stanoveno datum ústního jednání, mluvčí soudu žalobu potvrdil. Jednání by mohlo začít koncem léta.

Řada VW ID: Identytec se údajně obává záměny s vlastními výrobky

VW ID
Volkswagen nabízí své modely ID od roku 2017.
Zdroj: VW

Společnost Identytec, výrobce technologií pro optimalizaci materiálových toků ve výrobě a skladech, používá zkratku "ID." již více než 15 let a od března 2013 si zaregistrovala řadu ochranných známek s tímto prvkem. Volkswagen, někdejší zákazník společnosti Identytec, si v roce 2017 zaregistroval vlastní ochranné známky s "ID." a později podal námitky proti třem ochranným známkám společnosti Identytec. Vzájemná jednání, která mohla přinést řešení konfliktu, byla v roce 2020 zrušena.

Jednatelé Identytecu – Cerstin a Thorsten Finkeovi – se domnívají, že používání zkratky "ID." automobilkou Volkswagen poškozuje jejich společnost. Obávají se rizika záměny a toho, že potenciální zákazníci nebudou schopni jasně rozpoznat, že mezi výrobky Identytec "ID." a elektromobily VW ID neexistuje žádná souvislost. Společnost Identytec se domáhá soudního zákazu údajného porušování práv k ochranné známce, zatímco Volkswagen se vzhledem k probíhajícímu soudnímu sporu k situaci nevyjadřuje.

Mohlo by vás zajímat

Spory o jména jsou časté i v IT branži

V roce 2014 musel Microsoft změnit název svého cloudového úložiště. Původní SkyDrive přejmenoval na současný OneDrive. Softwarový gigant tak učinil poté, co prohrál u britského soudu spor o název Sky s televizní společností British Sky Broadcasting Group, která tento název využívá u řady svých stanic. 

Ještě o rok dříve se softwarová společnost z Redmondu musela také vzdát názvu grafického rozhraní "Metro", kvůli sporu s německou společností Metro AG, majitelem obchodní sítě Makro. Microsoft pak už tehdy novému rozhraní žádný další rozumný název nedal. Po přechodných "New UI" a "Modern UI" se ustálil název "Windows 8 UI" (a následně zmizel společně s Windows 8 v propadlišti dějin).

Nejnovější spor by mohla vyvolat změna názvu a loga sociální sítě Twitter. Práva na duševní vlastnictví písmene X má totiž mimo jiné i společnost Meta. Celkem ale ve Spojených státech amerických existují stovky ochranných známek, které písmeno X nějakým způsobem zahrnují. Jednu z nich vlastní od roku 2003 třeba i Microsoft v souvislosti s jejím videoherním systémem Xbox.

Zdroj: Frankfurter Allgemeine, Identytec


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud