Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Vyčištění nebo výměna zašpiněného chladiče

Pavel Trousil 03.05.2016

Pokud při práci na notebooku zjistíte, že jeho ventilátor je nezvykle hlučný nebo se notebook příliš zahřívá, měli byste tento problém rychle řešit. 

Většinou stačí vyčistit nebo vyměnit ventilátor. Začněte tím, že si připravíte dostatečně velkou, čistou a dobře osvětlenou plochu. Na ni položte třeba ručník nebo utěrku – zabráníte tak poškrábání notebooku. Dále budete potřebovat sadu minišroubováků, nebo alespoň ten typ, který odpovídá šroubkům ve vašem notebooku.

Notebook odpojte od napájení, a je-li to možné, vyjměte jeho baterii. Na YouTube vyhledejte postup rozebrání vašeho typu notebooku. Většinou je nutné ze spodní strany uvolnit šroubky a kryt. Dostanete se tak do vnitřních prostor, kde uvidíte pevný disk, paměť RAM a procesor zakrytý chladičem s ventilátorem. Chladič je často propojen s tepelnou trubicí (heatpipe), kterou musíte v některých případech odpojit.

Následně opatrně odpojte napájecí kabel ventilátoru od základní desky. Potom můžete odšroubovat šroubky, které ventilátor drží na chladiči. Odstraňte prach z ventilátoru, chladiče i z ostatních vnitřních prostor notebooku.

Potom vyčištěný nebo nový ventilátor opět připevněte pomocí šroubků k chladiči. Nezapomeňte připojit napájecí kabel ventilátoru k základní desce. Postupně v obráceném pořadí sestavte celý notebook a zajistěte kryt pomocí šroubků. Vložte baterii a vyzkoušejte, zda je vše v pořádku.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud