Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vynálezce Bluetooth navržen na nejvyšší evropské ocenění

redakce 21.07.2012

Dr. Jaap Haartsen, který vynalezl Bluetooth během své práce u Ericssonu v 90. letech 20. století, byl Evropským patentovým úřadem navržen jako finalista pro cenu Evropský vynálezce v kategorii průmysl.

Evropský patentový úřad (EPÚ) tuto cenu každoročně uděluje vynikajícím vynálezcům za jejich příspěvek k technologickému, společenskému a hospodářskému pokroku.

Nízkoenergetická technologie Bluetooth k bezdrátovému propojení různých zařízení se zrodila v laboratoři Ericssonu ve švédském Lundu v 90. letech minulého století a stala se celosvětovým standardem pro bezdrátové propojení krátkého dosahu. Při oslavě desetiletého výročí této technologie v roce 2008 dosáhl počet zařízení, která tuto technologii podporují a která byla za deset let distribuována, 2 miliard. V současnosti tuto technologii využívají nejen mobilní telefony a počítače, ale téměř všechna zařízení spotřební elektroniky, lékařské a zdravotnické přístroje, sportovní a fitness zařízení, automobily a chytré domácnosti. (Zpráva vycházející z rychlého průzkumu minulý rok předpověděla, že v roce 2013 budou již distribuovány 2 miliardy zařízení podporujících technologii Bluetooth.*)

Evropský patentový úřad uvádí Dr. Jaap Haartsena jako „otce technologie Bluetooth“. Jaap Haartsen říká: „Technologie Bluetooth se stala standardem pro komunikaci mezi zařízeními. Přestože často musí čelit konkurenci, stala se ohromně úspěšnou, což jsem já sám nepředpokládal. Je pro mne velkou ctí, že jsem byl navržen na ocenění Evropským patentovým úřadem za mé patenty týkající se základů technologie Bluetooth."

Světově proslulé logo technologie bezdrátového přenosu Bluetooth.
Světově proslulé logo technologie bezdrátového přenosu Bluetooth.Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud