Rok 2025 je obzvláště zajímavý, protože mnoho ikonických děl vytvořených v roce 1929 lze nyní volně používat, upravovat a šířit. Týká se to literatury, filmů, hudby i komiksů – kulturních pokladů, které formovaly svou dobu a jsou významné i dnes.
Pro tvůrce, historiky a zájemce o kulturu otevírá tento veřejný prostor zcela nové možnosti: klasická díla se mohou nově interpretovat, může se prohloubit výzkum a umělecká díla se mohou oživit pro moderní projekty.
A na své si přijdou i běžní uživatelé: budou moci používat volná díla jako podklady pro svou tvorbu například pomocí AI a také celé filmy budou legálně ke shlédnutí na internetu – pro poučení i zábavu.
Literární milníky
V oblasti literatury je nově volně dostupná řada významných děl. Patří mezi ně například A Farewell to Arms (Sbohem armádo) Ernesta Hemingwaye, strhující román o hrůzách první světové války, a román The Sound and the Fury (Hluk a vřava) Williama Faulknera, milník moderního vyprávění. Veřejně přístupný je teď také významná esej Virginie Woolfové A Room of One’s Own (Vlastní pokoj), která ukazuje místo žen v literární historii.
Dalším pozoruhodným dílem je první anglický překlad románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid, který již ve své době vyvolal celosvětový ohlas a ukázal krutosti války.
Filmová klasika z rané historie kinematografie
Rok 1929 nabízí v oblasti filmu bohatý výběr děl, která lze nyní používat bez zákonných omezení. První zvukový film Alfreda Hitchcocka Blackmail (Její zpověď) je považován za milník v historii kriminálních filmů. The Cocoanuts (Kokosové ořechy), první celovečerní film bratří Marxů, originálním způsobem kombinuje komedii s hudbou. Pohled na počátky muzikálu nabízí také The Broadway Melody, první zvukový film oceněný Oscarem.
Dalším pokladem je The Skeleton Dance (Tanec kostlivců), animovaný film Walta Disneyho, který v rámci série "Silly Symphonies" stanovil nová měřítka pro kombinaci hudby a animace.
Hudební díla, která se zapsala do historie
Seznam děl ve veřejném vlastnictví je působivý i z hudebního hlediska. An American in Paris (Američan v Paříži) George Gershwina je jedním z nejvýznamnějších symfonických děl počátku 20. století. Bolero Maurice Ravela dodnes fascinuje svou opakující se strukturou. Jazzoví fanoušci se zase mohou těšit na Ain’t Misbehavin‘ od Fatse Wallera, standard, který způsobil revoluci v jazzovém světě. Jednou z nových veřejně přístupných skladeb je také píseň Singin‘ in the Rain, kterou později celosvětově proslavil stejnojmenný muzikál.
Public Domain Day 2025: platí i v Evropě
Naopak v Evropě lze volně používat díla výtvarného umění, hudby nebo literatury, jejichž autoři zemřeli před 70 lety.
Od 1. ledna tak jsou v Evropě a také v Česku volně přístupná různá významná umělecká díla. Uveďme alespoň dvě celosvětově významné postavy: Frida Kahlo a Henri Matisse.
Frida Kahlo: mexická malířka je známá svými expresivními autoportréty, které často obsahují symbolické prvky. Její díla, která jsou řazena mezi surrealismus a magický realismus, lze nyní používat bez omezení autorských práv. To umožňuje používat obrazy Kahlo v různých kontextech, ať už pro vzdělávací účely, tvůrčí projekty nebo komerční využití.
Henri Matisse: francouzský malíř, přední představitel fauvismu, je známý svými živými barvami a dynamickými kompozicemi. Jeho díla, která jsou dnes veřejně přístupná, nabízejí široké možnosti reprodukcí, studií a kreativních úprav.
Úplný seznam autorů, jejichž díla vstoupila 1. ledna 2025 do veřejného vlastnictví v celé Evropě, najdete na Wikipedii. V seznamu jsou uvedeni i Češi, povětšinou židovského původu, zavražděni v roce 1944 fašisty v koncentračních táborech: patří mezi ně zoolog, cestovatel a spisovatel Jiří Baum a jeho dílo Africkou divočinou nebo například básník Pavel Friedmann s básní Motýl.
Zdroj: Wikipedia, Public Domain Review, Jiří Baum/Wikipedie, Center for Study of the Public Domain