Přejít k hlavnímu obsahu

Výroba iPhonů v USA? Cena by mohla vystoupat na neuvěřitelné částky

Pavel Trousil 08.04.2025
Iphone
info ikonka
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Apple by podle odhadů při výrobě iPhonů v USA čelil drastickému nárůstu cen. Zatímco Trumpovy tarify mohou zvýšit cenu zařízení o 43 %, úplný přesun výroby na americkou půdu by znamenal ještě drastičtější dopad na peněženky spotřebitelů.

Kapitoly článku

Nedávné zavedení cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa způsobilo otřes na finančních trzích i u technologických gigantů. Nejvýznamnější z nich, 54% clo na dovoz z Číny, přímo zasahuje společnost Apple, jejíž akcie ve čtvrtek zaznamenaly propad o 9,3 % - nejhorší jednodenní výsledek od března 2020.

Analytici ze společnosti Rosenblatt Securities odhadují, že pokud by Apple přenesl celou tíhu těchto cel na spotřebitele, ceny iPhonů by mohly vzrůst až o 43 %. V praxi by to znamenalo, že základní model iPhone 16 s cenou 799 dolarů by zdražil na přibližně 1 142 dolarů. Luxusnější model iPhone 16 Pro Max s 1TB úložištěm, který se nyní prodává za 1 599 dolarů, by mohl stát téměř 2 300 dolarů.

Na rozdíl od svého prvního funkčního období, kdy Trump udělil Applu řadu výjimek z cel, tentokrát zatím žádné úlevy oznámeny nebyly. Analytici přitom očekávali, že s americkou ikonou Apple bude opět zacházet v rukavičkách - jako minule.

Mohlo by vás zajímat

Made in USA: iPhone za cenu luxusního vozu?

Zatímco Trumpovy tarify představují významnou výzvu, úplný přesun výroby iPhonů do USA by znamenal ještě dramatičtější změnu. Podle analýzy investora Glenna Luka z Luke Capital z roku 2018 by cena iPhonu vyráběného výhradně v USA mohla dosáhnout odhadem 30 000 až 100 000 dolarů.

Luk ve své analýze zveřejněné na webu Forbes argumentuje, že problém nespočívá pouze v rozdílných nákladech na pracovní sílu. Důležitým faktorem je dostupnost specializovaných dovedností a dodavatelského řetězce. Podle něj v situaci, kdy by byl Apple nucen vyrábět iPhone výhradně v Americe, mohlo by se dokonce stát, že by nebyl schopen vyrobit ani jeden . A pokud by nějak úspěšně zvládl výrobní přechod, kapacita by byla pravděpodobně omezena na pouhých několik milionů jednotek ročně.

Generální ředitel Applu Tim Cook v této souvislosti upozornil na kritický nedostatek některých specializovaných dovedností v USA, zejména v oblasti přesného nástrojářství. Podle něj, pokud by se v USA uspořádalo setkání nástrojařských inženýrů, není jisté, zda by naplnili místnost. V Číně by přitom mohli naplnit několik fotbalových stadionů.

Mohlo by vás zajímat

Důvody, proč zůstat v Číně

Přestože Apple postupně přesouvá část své výroby do zemí jako Vietnam a Indie, většina iPhonů se stále vyrábí v Číně. Ani na tyto dvě země, kde Apple produkuje, však Trump nezapomněl – Vietnam čelí 46% clu a Indie 26% clu.

Podle Neila Shaha, spoluzakladatele výzkumné společnosti Counterpoint Research, by Apple musel zvýšit své ceny v průměru nejméně o 30 %, aby kompenzoval dovozní cla. Takové zvýšení cen by mohlo výrazně snížit poptávku po iPhonech a poskytnout konkurenční výhodu jihokorejskému Samsungu, který čelí nižším clům než Čína. Rychlé propočty ohledně Trumpova opatření naznačují, že by to mohlo Apple zničit a potenciálně stát společnost až 40 miliard dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Teorie a možná realita

Glenn Luk ve své analýze zdůrazňuje, že teoretický scénář výroby iPhonů výhradně v USA by vedl k omezení nabídky. Místo stovek milionů iPhonů ročně by bylo možné vyrobit jen jednotky milionů zařízení za mnohem vyšší jednotkovou cenu.

V tomto teoretickém světě, kde by iPhone mohlo mít pouze 1 % populace, by cena prudce vzrostla. Nejen že by si 1 % mohlo dovolit zaplatit výrazně více, iPhone by se proměnil v ultra-luxusní položku. Tento nárůst ceny by byl způsoben především uměle omezenou nabídkou a obrovskou poptávkou, spíše než rostoucími výrobními náklady na jeden kus.

Luk též upozorňuje, že v reálném světě by Apple v takovém scénáři zcela ztratil konkurenceschopnost. Jeho obchodní model závisí na existenci miliard aktivních zařízení a stovek milionů aktivních uživatelů. Bez široké uživatelské základny by ekosystém iOS mohl zaniknout.

Apple ale čelí i dalším výzvám. Prodeje iPhonů na hlavních trzích stagnují, protože nová sada funkcí umělé inteligence – AI - Apple Intelligence, nedokázala oslovit kupující. Očekává se, že Apple počká s jakýmkoli větším zvýšením cen telefonů až do podzimu, kdy má být uveden iPhone 17.

Zdroj: Reuters, Forbes


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme