Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Vysoké paměťové nároky prohlížeče půjde snadno zkrotit: Windows získají nové nastavení

Jiří Palyza 09.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Všichni uživatelé Windows, kteří se potýkají s nadměrnými nároky na paměť RAM především u internetového prohlížeče, získají praktickou funkci. Vývojáři Microsoftu pracují na novém ovladači, který by nám v tom mohl pomoci.

Pokud Windows dojde volná kapacita paměti RAM, systém zmalátní a prodlužuje se jeho odezva. Do skupiny vždy připravených konzumentů operační paměti patří internetové prohlížeče, které si velmi ochotně přivlastňují nemalé porce RAM. Poskytovatelé softwaru a vývojáři webových stránek se pokoušejí o nejrůznější triky, jak jim v tom zamezit.

Vývojáři Microsoftu teď rozvíjejí docela zajímavý nápad, který by se už brzy mohl objevit v prohlížeči Edge. Uživatelům zpřístupňuje ruční ovládání spotřeby paměti RAM pomocí posuvníku. Jeho prostřednictvím si nastaví limit, který prohlížeč nesmí překročit.

Hranici spotřeby RAM nastavíte posuvným ovladačem
 

Nová funkce v Microsoft Edge pro limitaci využívání paměti RAM
Microsoft testuje možnost ručního nastavení limitu paměti RAM v prohlížeči Edge.
Zdroj: X / @Leopeva64

Microsoft novou funkci testuje u omezené skupiny uživatelů ve své předběžné verzi Edge Canary. Prozatím není k dispozici všem uživatelům, takže pokud jste členy experimentálního programu Microsoftu, ani tak nemusíte odpovídající přepínač najít. Vývojáři zvolili metodu postupného zavádění.

Po aktivaci nové funkce se s ní setkáme na dvou místech. V "Nastavení" v části "Stav a výkon" se objeví nová sekce v bloku "Spravujte výkon". Zde v části "Řízení prostředků/Resource Controls" nastavíme pomocí posuvníku horní hranici kapacity RAM, kterou bude moci Edge využít.

Detail na okno prohlížeče Microsoft Edge
Nastavení limitu paměti RAM bude možné i po kliknutí na symbol srdce vpravo nahoře vedle adresní řádky prohlížeče. Možnosti, které tato nabídka nabízí, budou rozšířeny.
Zdroj: Microsoft Edge

Budete se také moci rozhodnout, zda se má nastavený limit paměti RAM vztahovat pouze na hraní online her, nebo aplikovat vždy. Pokud kliknete na ikonu srdečního tepu vpravo nahoře vedle řádku s URL adresou, nový přepínač se zobrazí také. A i zde půjde horní hranici spotřeby paměti RAM prohlížečem omezit.

Zdroj: X / @Leopeva64

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud