Přejít k hlavnímu obsahu

Pražská výstava ukazuje sílu i rizika digitálního světa: vstup je zdarma

Jakub Fišer 15.02.2025

V pražské Galerii Rudolfinum na Starém městě probíhá až do 11. května výstava s názvem Poetics of Encryption (česky „poetika šifrování“), která poukazuje na sílu, funkci, praktičnost, ale i obrovská rizika spojená s moderní digitální dobou.

Kapitoly článku

Výstava Poetics of Encryption

Výstava je vlastně rozdělena do tří částí. V první části jménem Černé místo, která se celá odehrává v temnotě, je hlavním tématem jistá forma odcizení, uzamčení, zachycení či zadržení, kterému lidé podléhají směrem k moderním technologiím.

Kontrastně v této části výstavy působí taxidermická skulptura panoramatické kočky, která má 4 páry nohou vlivem bizarního efektu panorama. Když na telefonu fotíte panorama a moc pohnete kamerou, vznikne bizarní, nepřirozená fotka. Tomuto jevu se říká „panorama mem“.

Výstava Poetics of Encryption
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer / vyfoceno na výstavě Poetics of Encryption, Galerie Rudolfinum
Výstava Poetics of Encryption
info ikonka
Zdroj: Jakub Fišer / vyfoceno na výstavě Poetics of Encryption, Galerie Rudolfinum

Druhá část – Černé zrcadlo – zkoumá, jak umělci a umělkyně zobrazují stav, kdy je našemu intelektu zapovězeno dostat se do útrob všudypřítomných spotřebních a průmyslových výrobků. Součástí této části je například zeď plná prastarých internetových meme obrázků, které představují evoluci humoru i úpadek společnosti jako takové.

„Poslední část nesoucí název Černá díra se zabývá tím, jak superhusté digitální archivy a/nebo výpočetní procesy rozostřují hranice mezi tím, co je uvnitř, a tím, co je vně (situaci spoutání), mezi před a po, mezi smyslem a nesmyslností,“ stojí v synopsi.

33 autorů, vstup zdarma

Na závěr výstavy je k vidění například stůl se skleněnými tabulkami ve tvaru laptopů, které demonstrují prázdnotu samotného zařízení, kterou naplňuje až obsah na internetu – který nás ale zároveň uzamyká v digitální pasti.

Kurátorem výstavy je Nadim Samman, najdeme v ní díla od 33 umělců či uměleckých skupin a při důkladném průchodu zabere nanejvýše 30 minut. Vstup je zdarma, můžete volitelně přispět přes QR kód. Displeje a televizory, pro účely výstavy zcela zásadní, zapůjčila společnost Samsung.

Zdroj: Galerie Rudolfinum

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme