Jednouché pravidlo, jak tuto funkci využít, zní takto: kompenzaci expozice musíte nastavit o trochu níže (záporné hodnoty), pokud jsou na fotografované scéně příliš tmavé oblasti, a v případě, že je fotografie příliš jasná, použijte nastavení mírně vyšší (kladná hodnota).
I v digitální éře jsou klasické předsádkové filtry (polarizační, nebo neutrální) často nejlepší, nebo dokonce jedinou možností, jak v dané situaci získat ten nejlepší snímek. Například můžete pomocí přechodového filtru značně snížit velký kontrast mezi oslepujícím jasem zapadajícího slunce a tmavého subjektu. Užitečný může být i kruhový polarizační filtr, který odstraňuje odlesky z nekovových předmětů a pomáhá zintenzivnit modrou barvu na obloze.
Doplňující informace: Zkušenější fotografové často nechtějí používat funkci pro automatické nastavení hodnoty ISO („Auto ISO“), která přitom může být při použití manuálního režimu užitečná. Pokud totiž kombinujete manuální nastavení s „Auto ISO“, fotoaparát se sám rychle přizpůsobí měnícím se světelným podmínkám beze změny clony a expozičního času změnou hodnoty ISO. To je užitečné zejména v případě sportovních a akčních fotografií, kde jsou pevné hodnoty expozice a clony nezbytné pro dosažení dobrého výsledku.