Půjde nastavit, zda se mají multimédia sdílená v konverzacích ukládat do smartphonu
Uživatelé WhatsAppu, stále nejoblíbenějšího online komunikátoru, jistě vědí, že v rámci chatu se uplatňuje technologie šifrování mezi koncovými body. Případný útočník, který by se na komunikaci "napíchl" a odposlouchával ji, by neměl mít šanci rozluštit, co je jejím obsahem.
V beta programu Google Play se nyní objevily náznaky nové funkce inovativní ochrany dat, která by mohla zásadně změnit způsob, jakým služba WhatsApp nakládá se zprávami a multimediálním obsahem. Cílem inovace je uživatelům poskytnout komplexnější ochranu před zneužitím, které na nás útočí ve stále větší míře.
Základem nové funkce je vylepšený nástroj pro ochranu soukromí, který lze aktivovat v nastavení. Automaticky blokuje nejen hromadné zprávy od neznámých odesílatelů, ale také nežádoucí ukládání multimediálních souborů do galerie v zařízení.
Obrázky a videa se už nebudou ukládat automaticky
Je dobré mít na zřeteli skutečnost, že pokud bude funkce nastavena pro konkrétní chat, služba nebude posílané obrázky nebo videa ukládat lokálně. Něco podobného už existuje pro dočasné zprávy, které samy po nastaveném intervalu zmizí. Nyní má být taková možnost rozšířena i na všechny soukromé konverzace.
Další důležitou novinkou je ochrana proti exportu kompletních historií chatu. Aktivací rozšířeného soukromí zabráníte čtení nebo přenosu konverzací pomocí externích nástrojů. Přeposílání jednotlivých zpráv bude však možné stále, vývojáři nechtějí až tolik omezovat uživatelské možnosti konverzací.
V chatech se zvýšenou úrovní zabezpečení už také nebudou podporovány funkce řízené umělou inteligencí, což kromě uživatelů jistě potěší i ochránce dat.
Uživatelé rozhodnou, zda bude funkce aktivní či nikoliv

Co je dobré o službě WhatsApp vědět
– služba je původem z USA,
– byla oznámena v únoru 2009 a koncem roku 2009 spuštěna pro iPhony; v srpnu 2010 následovalo uvedení pro Android,
– roce 2014 WhatsApp zakoupil Facebook, nynější Meta,
– zprávy v konverzacích, volání, fotky a videa, které se posílají v prostředí komunikátoru, jsou šifrované metodou end-to-end, tedy mezi koncovými body,
– WhatsApp je nejpoužívanějším komunikátorem, denně jej využívají bezmála tři miliardy uživatelů po celém světě.
Z bezpečnostní komunity ale stále zaznívá kritika absence zámku snímání obrazovky. WhatsApp tuto funkci záměrně vynechává. Podle jeho názoru je zbytečná a lze ji snadno obejít; například pomocí webového klienta nebo aplikacemi třetích stran.
Namísto polovičatých řešení vývojáři raději chtějí stanovit jasná pravidla a omezení pro případný export dat. Funkce zůstává volitelná. Každý uživatel si může samostatně rozhodnout, zda ji v jednotlivých konverzacích aktivuje.
Je to hodně podobné, jako u sebedestrukčních zpráv. Pokud byste si ochranu nastavili a později provedli zpětnou deaktivaci, WhatsApp o tom informuje všechny zúčastněné.
Novinka je stále ve fázi vývoje, prozatím ji provozovatel služby ani nedal k dispozici pro testování v beta programu. V případě uvolnění do ostrého provozu bude znamenat další bezpečnostní vrstvu pro nežádoucí formy komunikace, jakými jsou například nevyžádané zprávy od neznámých uživatelů.
Zdroj: WABetaInfo