Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows 11 2022 jsou zde: jaké novinky přináší největší aktualizace tohoto roku

Jiří Palyza 04.10.2022

Microsoft uvolnil první servisní balíček, kterým konečně vylepšuje systém Windows 11. Jak aktualizaci získat a co je v ní nového.

Kapitoly článku

Žádný velký přechod uživatelů k Windows 11 se prozatím nekonal, a tak může být rok existence nové verze pro Microsoft docela zklamáním. Do systému vkládá poměrně dost úsilí a mnohé jeho funkce reagují na dlouholetá přání uživatelů. Nyní je k dispozici první velká aktualizace, kterou lze také považovat za servisní balíček. Nová verze Windows 11 2022 je vylepšena v mnoha oblastech a mohla by přesvědčit více uživatelů k bezplatnému přechodu.

Windows 11 2022 je bezplatný update. Přináší aktualizaci systému na nejnovější verzi, ale použít jej mohou i uživatelé Windows 10 pro přechod na systém Windows 11. Uživatelé Windows 10 a Windows 11 mohou na Windows 11 2022 aktualizovat prostřednictvím služby Windows Update. Aktualizaci je ale potřeba vyhledat, prostřednictvím služby Windows Update ji Microsoft nebude automaticky poskytovat všem uživatelům.

whynotwin11

Přehledný seznam zobrazuje komponenty, které jsou vhodné pro Windows 11. | WhyNotWin11

Kdo si chce Windows 11 2022 instalovat okamžitě, má tři různé možnosti: použít Instalační asistent pro Windows 11, Nástroj na tvorbu médií (Media Creation Tool) nebo ISO soubor Windows 11 2022.

Uživatelé Windows 10 ale mohou být rozčarováni hardwarovými požadavky nového systému, které nejsou zrovna z nejskromnějších. Je dobré to mít na paměti. Ne každý notebook nebo počítač se systémem Windows 10 bude vhodný i pro Windows 11.

Pro kontrolu hardwarové kompatibility Microsoft nabízí nástroj PC Health Check. Stejnou věc ale můžete udělat také o něco rychleji pomocí open sourcového nástroje WhyNotWin11.

Pokud některý z prověřovacích nástrojů dá zelenou, můžete se pustit do aktualizace. Mimochodem, tento proces je vždy vhodnou příležitostí pro zálohování. Tak budete mít i krytá záda pro případ, pokud by se během aktualizace něco pokazilo.

Novinky ve Windows 11 2022

taskman

Windows 11 22H2 obsahují přepracovaný Správce úloh s tmavým režimem. Nabídne také režim efektivity, kterým lze programům přidělit nižší prioritu, a tím přibrzdit jejich nároky na systémové prostředky. | Zdroj: Microsoft

Windows 11 2022 přinášejí celou řadu novinek:

Nabídka Start:  v případě nabídky tlačítka Start se nejedná o žádnou zásadní aktualizaci, každopádně k drobným vylepšením přeci jen dochází. Podle potřeby bude možné zobrazit více nebo méně doporučeného obsahu a kromě toho je možné uspořádat programy a aplikace pomocí složek.

Hlavní panel: ani Hlavní panel, který byl u systému Windows 11 předmětem velké kritiky, se nijak zásadně nezměnil. Jsou zde ale drobná vylepšení a kosmetické úpravy. Znovu je k dispozici funkce přetahování souborů a programy lze opět připínat.

Bluetooth: praktická nastavení sítě Wi-Fi budou přístupná prostřednictvím rychlého nastavení. Pro Bluetooth tuto možnost Microsoft prozatím nenabízel, ale to se nyní změnilo. Pomocí ikony Bluetooth v rychlém nastavení můžete také spárovat zařízení nebo bezdrátové připojení ukončit. Hluboký ponor do struktury nabídek už není nutný.

Karty v Průzkumníku: nikdo to nečekal, ale Microsoft skutečně spouští karty v Průzkumníku souborů. V jednom okně Průzkumníka tak budete moci otevřít několik složek na různých kartách, podobně jako v případě stránek na kartách v internetovém prohlížeči. Má to ale malý háček: funkce není součástí Windows 11 2022, ale obsahuje ji až říjnová aktualizace funkcí. 

Průzkumník: "Rychlý přístup" v Průzkumníku souborů je přejmenován na "Start" a získává vlastní oblast s "Oblíbenými položkami". Můžete si tam připnout soubory, které jsou pro vás důležité. Malou vychytávkou bude zobrazování miniatur náhledů obsahu souborů. Služba OneDrive je zobrazena výrazněji, malé tlačítko poskytuje další informace o cloudovém úložišti.

Uspořádání oken: rozložení Snap lze nyní aktivovat jednoduchým přetažením oken do horní části obrazovky.

Správce úloh: Windows 11 22H2 konečně obsahují Správce úloh, který má modernizovaný design. K dispozici je také postranní panel s hamburger menu a podporuje tmavý režim. Programy, které spotřebovávají příliš mnoho prostředků, lze přibrzdit pomocí kontextové nabídky v režimu efektivity. Lze jim přidělit nižší prioritu.

Nové vysouvací nabídky: při stisku tlačítek hlasitosti nebo jasu obrazovky jsou nyní k dispozici efektnější výsuvné nabídky. Pokud jste si je chtěli dopřát už dříve, museli jste upgradovat možnosti Windows pomocí dalších programů.

Tapety : kdo chce mít na ploše rozmanitější tapety, může si v systému Windows 11 2022 vybrat každý den jinou. Nastavení "Windows Spotlight", které už existuje na zamykací obrazovce, je nyní k dispozici také pro plochu.

Zpracování videa : Windows 11 2022 mají nový nástroj pro zpracování videa. Nabídku zabudovaných programů rozšiřuje Clipchamp, který Microsoft koupil v minulém roce. 

Úspornější aktualizace : Microsoft sahá k malému triku, díky kterému budou aktualizace tenčí. Nové funkce budou distribuovány s předstihem spolu s ostatními aktualizacemi, ale nebudou přístupné všechny. Windows 11 2022 je pak v rámci dílčích updatů podle potřeby aktivuje, a to bez nutnosti instalace větších balíků softwaru. Nové funkce budou obsaženy pouze ve velkých aktualizacích Windows. 

Účet Microsoft : kromě systému Windows 11 Home je nyní účet Microsoft povinný také pro systém Windows 11 Pro. S tím se ale uživatelé setkají pouze při nové instalaci. Ti, kdo aktualizují pomocí lokálního účtu, jej mohou používat i nadále.

Dotykové ovládání : Windows 11 už nemají explicitní režim tabletu a proto Microsoft nabízí několik nových triků pro ovládání gesty. Například otevření nabídky Start se dá aktivovat tažením prstu nahoru.

Tiskárna : dialogové okno pro ovládání tiskáren bylo přepracováno. V rámci úprav byly také přidány nové tiskárny.

Výkon a akumulátory : podle Microsoftu mají Windows 11 2022 optimalizaci výkonu. U přenosných počítačů by to mělo mít pozitivní dopad i na úsporu akumulátorů.

Nastavení: na různých místech jsou vylepšené možnosti nastavení, nebo je jich k dispozici více. Týká se to například položek "Zobrazení", "Zvuk", "Bluetooth", "Účet Microsoft" nebo "Síť".

Přechod na nový systém neuspěchejte. Zkušenosti ukazují, že testy v programu Insider často nestačí na odhalení všech chyb. Je tedy možné, že se v průběhu prvních dnů až týdnů po uvolnění Windows 11 2022 objeví problémy, které bude potřeba opravit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme