Windows 8, které by mohly na trh přijít jako Windows.NEXT v roce 2012, a první beta možná už v půlce roku 2011, budou pravděpodobně prvními, které opustí podporu BIOS a budou podporovat toliko rozhraní UEFI. (Vista a Windows 7 podporují oboje.) Microsoft tak nadobro prosadí přechod na UEFI i u výrobců hardwaru.
BIOS je to, co se po zapnutí počítače PC spouští úplně první, ještě před operačním systémem. Že je původem prastarý — z doby prvních IBM PC — je nesnadné skrze něj podporovat nový hardware, a proto trvá tak dlouho, než se na obrazovce objeví první známky operačního systému.
Pokud jde o Windows 8, Microsoft si vzal za cíl i podstatné zkrácení náběhu počítače po zapnutí; to ovšem nejde, aniž se nadobro rozloučíme s BIOS.
UEFI znamená „Unified Extensible Firmware Interface“ — jednotné rozšiřitelné rozhraní mezi operačním systémem a firmwarem počítače; počítače nadále budou musit mít nějaký firmware, ale to už nebude musit být BIOS — nebude tedy vázán zastaralými konvencemi; postačí implementovat UEFI.
V přechodném období se asi budeme setkávat s označením UEFI BIOS — tedy s BIOS, který implementuje rozhraní UEFI. Nelze vyloučit ani to, že slovem BIOS budou ze setrvačnosti nazývány i firmwary, které staré rozhraní BIOS už podporovat nebudou. Jednak se lépe vyslovuje „BIOS“ než „UEFI“, jednak každý trochu znalý uživatel slovo „BIOS“ slyšel a „ví“, že ho počítač „má mít“ — zvyk je zvyk.
Střízlivě se domníváme, že náběh Windows v pouhých několika vteřinách zůstane i s UEFI výsadou nanejvýš systému právě čistě nainstalovaného. Každý uživatel Windows přece zná, že po nějakém tom roce instalací tu toho, tu onoho softwaru pak po startu vlastních Windows nabíhá ještě kdeco. A s tím ani UEFI nezmůže ničeho.