Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Windows Phone 7 oficiálně

redakce 11.10.2010

Společnost Microsoft dnes představila nový mobilní operační systém Windows Phone 7. Je navržen tak, aby uživatelům umožnil okamžitý přístup ke všem důležitým informacím prostřednictvím pár dotyků prstu. Telefony Windows Phone 7 budou v Česku postupně k dispozici od čtyř výrobců, vybrané modely do své nabídky zařadí do konce roku i dva mobilní operátoři. První modely se začnou v Evropě prodávat od 21. října 2010.

Základem nového systému Windows Phone 7 je úvodní obrazovka, která je uspořádána do takzvaných Live Tiles. Ty se samy průběžně aktualizují a uživatelům tak neustále poskytují aktuální přehled o zmeškaných hovorech, nepřečtených SMS/MMS zprávách a e-mailech nebo nadcházejících schůzkách. Každý si navíc může úvodní obrazovku přizpůsobit svým potřebám.
Z úvodní obrazovky je možné rychle přistupovat i do takzvaných Hubs, kterých je celkem šest. Jde o tematicky zaměřené sekce s funkcemi, které uživatelé používají nejčastěji. Jeden hub v sobě například zahrnuje kontakty z adresáře i Facebooku, druhý umožňuje hraní her, třetí přehrávání hudby a videa, čtvrtý je zaměřen na obrázky, pátý na stahování nových aplikací a poslední umožňuje prohlížet, upravovat, sdílet i synchronizovat dokumenty Office.
Mezi další funkce systému Windows Phone 7 patří například rychlé vyhledávání na webu i v samotném telefonu přes vyhledávač Bing, mobilní verze Outlooku, přehledný kalendář, mobilní prohlížeč Internet Explorer nebo aplikace pro pořizování fotografií a videí.
Telefony Windows Phone 7 začnou v Česku postupně nabízet čtyři výrobci, společnosti HTC, LG, Samsung a Dell. Do své nabídky je plánují do konce roku zařadit i dva mobilní operátoři. Společnost T-Mobile se chystá svou nabídku rozšířit o zařízení Samsung Omnia 7, společnost Telefónica O2 plánuje do svého portfolia zařadit jeden z modelů HTC.

Komentář redakce: Na Windows Phone 7 jsem se opravdu těšil. Spojení „Windows 7“ prozatím znamenalo obrovský úspěch a přídavek Phone na tom snad nemůže nic pokazit, ne? Jenže maximum nadšení, které jsem měl na začátku tiskové konference, klesalo s tím, jak dlouho dokázal René Keyzlar (z českého Microsoftu) o novém systému mluvit. S obrovskou hrdostí tak Microsoft „lončoval“ nový systém – přitom šlo o obyčejné představení produktu, ale čím více kůl slovíček se k produktu přidá, tím větší je jeho vážnost.
Mohli jsme se tak dozvědět, že jedině Windows Phone 7 má jako jediný aktivní dlaždice na ploše… no škoda, že někdo z Microsoftu si občas nevzal do ruky telefon s Androidem nebo novějšími Symbiany. Ale budiž. Vypadalo to, že Windows Phone 7 bude standardní operační systém pro Smartphony, samozřejmě s velkou podporou Microsoftu.
Pak ovšem došlo i k mnoha překvapivým odhalením. Windows Phone 7 nebudou v češtině. Jistě, chápeme, český trh je příliš nezajímavý pro amerického giganta, to má logiku. Market nebude dostupný pro uživatele z českých zemí. No jistě, nákupy aplikací jsou problém, i když konkurenční platformy je mají vyřešené, ale ne zase tak dlouho. René Keyzlar pokračoval dál: ani bezplatné aplikace nebude možné z marketu stahovat. Cože? To opravdu nelze stahovat ani bezplatné aplikace? René viděl, že mu teče do bot, a proto prozradil, že stačí vytvořit „falešné“ Live-ID, ve kterém zatajíte, že pocházíte z „východního bloku“, který nemá práva na instalaci aplikací. Stačí se tedy vydávat za občana toho správného státu a máte vyhráno. I když jen částečně. Pokud zadáte falešné Live-ID, nemůže pak Microsoft zaručit fungování ostatních funkcí telefonů. Řekněte wow. No, u soukromého uživatele se to snad dá ještě se zavřenými oči překousnout, ale to mají i firemní zákazníci podvádět? Příliš tomu nerozumíme.

A samozřejmě zpětná kompatibilita aplikací: nulová. Staré aplikace z Windows Mobile 6.5 a starší nebudou ve Windows Phone 7 vůbec fungovat.
Při odchodu z tiskové konference jsem byl rád, že mám v jedné kapse Nokii s novým Symbianem, který umožňuje platbu aplikací i přes české operátory a v druhé kapse zcela otevřený Android.Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud