Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Windows se automaticky zamknou, když se vzdálíte od počítače: znáte tuto funkci?

Jiří Palyza 15.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Systém Windows dokáže pomocí speciálních senzorů rozpoznat, zda stále sedíte u počítače. Pokud nikoliv, automaticky se uzamkne. Mnoho uživatelů tuto funkci nezná. Jde to použít i prostřednictvím mobilního telefonu.

Kapitoly článku

Windows 11 si poradí se senzory pro detekci přítomnosti uživatele, které jsou instalovány v některých laptopech. Odpovídající nastavení ochrany dat a rozhraní API pro související funkce jsou v systému k dispozici už přibližně jeden rok. Pokud jsou ve vašem zařízení instalovány kompatibilní snímače přítomnosti, můžete si v nastavení soukromí a zabezpečení řídit i přístupy programů.

Systém Windows pak pomocí senzorů rozpozná, zda před zařízením někdo sedí, nebo ne, a může pak automaticky spouštět určité funkce. Pokud se zvednete ze židle a odejdete od počítače, obrazovka se může automaticky vypnout a plocha systému Windows se může uzamknout.

Pokud máte správný hardware, můžete tuto funkci nakonfigurovat v nastavení "Systém" v části "Napájení a baterie". Klepněte na "Režim úspory obrazovky a energie". Tam najdete dvě nastavení: můžete automaticky vypnout obrazovku, když vstanete ze židle, a znovu ji aktivovat po návratu.

Automatické zamknutí Windows pomocí smartphonu

Obrazovka s nastavením zamknutí Windows pomocí spárovaného smartphonu
Nejprve bude potřeba spárovat smartphone s windowsovským PC prostřednictvím Bluetooth.
Zdroj: Windows 10 / Nastavení / Účty / Možnosti přihlášení

Výše popsaná funkce ale funguje pouze v případě, pokud má vaše zařízení instalované snímače přítomnosti. Od Windows 10 je k dispozici ještě jedna pomůcka, takzvaný dynamický zámek. Tato funkce pracuje prostřednictvím spárovaného mobilního telefonu s počítačem. Pokud se poté smartphone vzdálí z bezprostřední blízkosti počítače s Windows, systém se automaticky uzamkne.

Pro spárování mobilního zařízení a počítače jděte do "Nastavení" a dále zvolte položku "Bluetooth a zařízení". Kliknutím na "Přidat zařízení" provedete spárování smartphonu a počítače s Windows.

Aktivace dynamického zámku

Aktivace funkce Dynamický zámek ve Windows 11
Dynamický zámek lze aktivovat v prostředí Nastavení Windows. Bude fungovat pouze v případě, kdy budete mít se systémem úspěšně spárovaný smartphone prostřednictvím Bluetooth.
Zdroj: Windows 11 / Nastavení

V "Nastavení" a položce "Účty" najdete volbu "Možnosti přihlášení". Zde klikněte na možnost "Dynamický zámek" a zaškrtněte box "Umožnit systému Windows automatické uzamčení zařízení, když jste pryč".

Nyní byste měli vyzkoušet, zda to funguje. Vezměte mobilní telefon a odejděte od počítače. Jakmile se vzdálíte z bezprostřední blízkosti, systém Windows by měl automaticky uzamknout plochu.
 

Mohlo by vás zajímat

Tato funkce slouží k uzamčení počítače pouze v případě, že jste tak neučinili sami, například stisknutím klávesové kombinace [Windows] + [L]. Automatické přihlášení prostřednictvím mobilního telefonu nefunguje. Po návratu musíte počítač odemknout sami pomocí hesla, kódu PIN nebo funkce Windows Hello.

Zdroj: Microsoft Support
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud