Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Zachyťte objekt optimálně – ať už jde o sportovní událost, nebo zvíře

Pavel Trousil 11.05.2016

Nestatické fotografické objekty představují pro fotografa i fotoaparát často výzvu. Nicméně pokud dodržíte několik základních pravidel, mělo by se vám podařit pořídit pěkný snímek pohybujícího se objektu. 

V tomto případě podstatně ovlivňuje výsledek expoziční čas. Než se tedy vůbec do fotografování pustíte, rozmyslete si, zda chcete snímek akčně rozmazaný, nebo jestli chcete, aby objekt vypadal, jako když zamrzne v pohybu. Pokud se rozhodnete pro „zmražení“ pohybu, měli byste na fotoaparátu nastavit co nejkratší expoziční čas.

Bude pak samozřejmě na vás, abyste si nastavení vyzkoušeli a přišli na optimální expoziční čas pro váš objekt. Můžete se samozřejmě „odpíchnout“ od doporučených hodnot. Obecně platí, že například automobil jedoucí rychlostí50 km/hby měl být zachycen expozičním časem 1/500 sekundy.

Použitá clona a hodnota ISO se pak odvíjejí od zvoleného expozičního času. Kratší expoziční doba způsobí, že na snímač fotoaparátu dopadne méně světla. Otevřete tedy clonu až na hodnotu okolo f/5.6, aby byl snímek stále ještě dostatečně světlý. Za určitých podmínek je nutné zvýšit hodnotu ISO, případně i použít další zdroje světla. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme