Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zákaz ChatGPT: jaké země již blokují přístup k umělé inteligenci?

Jakub Fišer 03.04.2023

Minulý týden internetem prolétla zpráva o tom, že italská vláda dočasně blokuje přístup k umělé inteligenci ChatGPT od společnosti OpenAI kvůli obávám o bezpečí uživatelských dat. Objevily se i zprávy o tom, že jde o první zemi, která AI tohoto typu zakázala. Ale to není pravda.

Kapitoly článku

Italský případ

Itálie je zcela jistě první evropskou zemí, kterou jsme ochotni nazvat demokratickou. Tamní úřad pro ochranu soukromí uživatelů na internetu vznesl obavu ohledně toho, jak GPT s těmito informacemi pracuje a k čemu je používá.

Dokud provozovatel OpenAI nevysvětlí a transparentně neprokáže, že s citlivými údaji pracuje opatrně a v souladu s GDPR, v Itálii zůstane přístup k ChatGPT omezený. V Evropě se nachází ještě dva státy, které ChatGPT pro své občany blokují, a je to Rusko a Bělorusko, které však nelze s čistým svědomím označit za demokratické.

Rusko, Čína i Írán zakazují ChatGPT

Nápad umělé inteligence se však ruským technologickým společnostem zamlouvá. V únoru tohoto roku oznámili, že společnost Yandex vyvíjí vlastní verzi ChatGPT s názvem YaLM 2.0. Pravděpodobně půjde o přesnou kopii.

Podobně k ChatGPT přistupuje i Čína – další stát, který oficiálně zakázal přístup k aplikaci od OpenAI. Čínský plátek China Daily dokonce napsal, že „ChatGPT pomáhá americké vládě rozšiřovat dezinformace“. V březnu firma Baidu spustila na území Číny službu Ernie Bot, která nahrazuje ChatGPT.

Mezi další země, které se brání nástupu umělé inteligence, patří Írán, Venezuela a pochopitelně i Korejská lidově demokratická republika (KLDR). Zároveň používání ChatGPT (a i dalších AI služeb) zakázalo studentům pro jakékoliv studijní účely několik škol z USA a Austrálie.

Nabízí se otázka, jaké země se chystají na případný zákaz umělé inteligence ChatGPT. Podobná nálada jako v Itálii je nyní ve Francii, kde ústavní činitelé stejně volají po kontrole práce s uživatelskými daty. Francouzské město Montpellier zakázalo ChatGPT městským pracovníkům. Podnět Evropské unii chce dát i Irsko. V Česku je zatím situace klidnější, uvidíme ale, jak dlouho to vydrží.

Zdroj: Forbes, Le Parisien


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud