Italský případ
Itálie je zcela jistě první evropskou zemí, kterou jsme ochotni nazvat demokratickou. Tamní úřad pro ochranu soukromí uživatelů na internetu vznesl obavu ohledně toho, jak GPT s těmito informacemi pracuje a k čemu je používá.
Dokud provozovatel OpenAI nevysvětlí a transparentně neprokáže, že s citlivými údaji pracuje opatrně a v souladu s GDPR, v Itálii zůstane přístup k ChatGPT omezený. V Evropě se nachází ještě dva státy, které ChatGPT pro své občany blokují, a je to Rusko a Bělorusko, které však nelze s čistým svědomím označit za demokratické.
Rusko, Čína i Írán zakazují ChatGPT
Nápad umělé inteligence se však ruským technologickým společnostem zamlouvá. V únoru tohoto roku oznámili, že společnost Yandex vyvíjí vlastní verzi ChatGPT s názvem YaLM 2.0. Pravděpodobně půjde o přesnou kopii.
Podobně k ChatGPT přistupuje i Čína – další stát, který oficiálně zakázal přístup k aplikaci od OpenAI. Čínský plátek China Daily dokonce napsal, že „ChatGPT pomáhá americké vládě rozšiřovat dezinformace“. V březnu firma Baidu spustila na území Číny službu Ernie Bot, která nahrazuje ChatGPT.
Mezi další země, které se brání nástupu umělé inteligence, patří Írán, Venezuela a pochopitelně i Korejská lidově demokratická republika (KLDR). Zároveň používání ChatGPT (a i dalších AI služeb) zakázalo studentům pro jakékoliv studijní účely několik škol z USA a Austrálie.
Nabízí se otázka, jaké země se chystají na případný zákaz umělé inteligence ChatGPT. Podobná nálada jako v Itálii je nyní ve Francii, kde ústavní činitelé stejně volají po kontrole práce s uživatelskými daty. Francouzské město Montpellier zakázalo ChatGPT městským pracovníkům. Podnět Evropské unii chce dát i Irsko. V Česku je zatím situace klidnější, uvidíme ale, jak dlouho to vydrží.
Zdroj: Forbes, Le Parisien