Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Zákeřný trik s kódem IBAN vysaje váš účet: jak se chránit před podvody při platbách do zahraničí?

Jiří Palyza 19.08.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Zločinci vám mohou pomocí jednoduchého triku s kódem IBAN ukrást peníze z účtu. Pokud ale nastraženou léčku včas rozpoznáte, můžete se proti tomu účinně chránit. Na co si při převodu peněz do zahraničí dávat obzvlášť pozor?

V dnešní době vysoké inflace se mnoho lidí snaží všemožnými způsoby uchránit své úspory. Kryptoměny nebo akcie jsou pro spoustu střadatelů příliš rizikovou investicí, a tak se pro mnoho konzervativnějších investorů jeví jako vhodná alternativa termínovaný vklad. I v těchto případech byste však měli být opatrní, zvlášť pokud se chystáte vklad založit v zahraničí.

Poradenské centrum pro spotřebitele našich západních sousedů varuje před podvodníky, kteří na podobný způsob ochrany naspořených peněz lákají. Za nabídkami termínovaných vkladů v zahraničí se ale může skrývat riziko, které hrozí i ztrátou vašich peněz. Pokud o takové formě ochrany vašich úspor uvažujete, dávejte si pozor na následující projevy, které mohou vyústit ve finanční podvod:

  • Investoři jsou lákáni na údajné nabídky termínovaných vkladů, které mohou dobře posloužit jako ochrana úspor před inflací.
     
  • Slibované úrokové sazby nejsou přehnaně vysoké, ale jsou lepší, než jaké nabízejí renomovaní poskytovatelé či banky.
     
  • K simulaci spojení se známými renomovanými a údajně partnerskými bankami jsou zprostředkovateli poskytovány falešné formuláře. Potenciální zájemci dokonce mohou být přesměrováni na falešné žádosti o založení účtu.
     
  • Investoři by poté měli plánované částky převádět na nově založené účty. Jde o zahraniční účty, pro které jsou uvedeny kódy IBAN.
     

Mohlo by vás zajímat

  • Účty skutečně existují, ale jsou vedeny pod jmény podvodníků a banky nemusejí při převodech peněz kontrolovat, zda se jméno příjemce a IBAN shodují.
     
  • Namísto vašeho nově zřízeného účtu termínovaného vkladu tak peníze převádíte přímo na účet podvodníků či bílých koní, kteří figurují v roli "pračky" peněz.
     
  • K založení slibovaného termínovaného vkladu vůbec nedojde, peníze zmizí a s nimi i doposud aktivně komunikující podvodníci.

Jak rozpoznáte falešnou nabídku?

Laptop a vyplňování formuláře
Informace, které by vám údajný zprostředkovatel podával, je dobré si důkladně prověřit. Mnoho lze dohledat na internetu.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Podvodné webové portály s nabídkami termínovaných vkladů je na první pohled velmi obtížné rozpoznat od legitimních nabídek. Padělky jsou provedené velmi dobře. Kromě toho se při aktivní komunikaci s podvodníky vyměňuje celá řada dokumentů, jakými jsou seriózně působící žádosti nebo výpisy z účtu. Co tedy můžete udělat, abyste falešnou nabídku na termínovaný vklad včas rozpoznali?

  • Porovnejte nabízené podmínky s renomovanými nabídkami termínovaných vkladů na trhu, kde uvidíte běžně nabízené úrokové sazby pro aktuální období. Nebojte se informací v cizím jazyku, v klidu si vše potřebné přeložte například pomocí integrovaných překladatelů přímo v prohlížeči nebo prostřednictvím některé ze služeb (můžeme doporučit například DeepL.com).
     
  • Dávejte si pozor na signální slova, jako jsou "nejvyšší úrokové sazby" nebo "stoprocentní jistota". Sliby pochybných nabídek jsou často přehnané.

Mohlo by vás zajímat

  • Prověřte si pozorně poskytovatele. Soustřeďte se na to, kde sídlí, kdo jsou jeho akcionáři, zda existují nějaké reference od jiných uživatelů nebo dokonce varování od finančního regulátora. Buďte však opatrní, mnoho informací může být zfalšovaných, včetně pozitivních recenzí, které v podobných případech bývají uměle vytvářené například pomocí nástrojů umělé inteligence.
     
  • Pokud byste uvažovali o termínovaném vkladu v Německu, doporučujeme podívat se na webové stránky BaFin. Zapsání poskytovatele finančních služeb do této databáze je u našich západních sousedů podmínkou k tomu, aby vůbec svou činnost mohl provozovat.
     
  • Pokud cítíte, že je na vás po prvním kontaktu vyvíjen tlak na co nejrychlejší uzavření smlouvy, jedná se o neklamnou známku podvodu.

Mohlo by vás zajímat

  • Provádí údajná banka při zakládání účtu důkladný legitimizační proces, například poštovní nebo video identifikaci? Pokud ne, můžete si být jisti, že vám žádný termínovaný vkladový účet nebyl otevřen. Zaslání kopie průkazu totožnosti k otevření účtu nestačí.
     
  • Nebojte se zeptat konkrétní banky, zda nabídka termínovaného vkladu vůbec existuje a zda má nějakou spolupráci s poskytovatelem, který s vámi o založení vkladu jedná.
     
  • Pokud jste naletěli podvodníkovi, braňte se. Vyhledejte právní pomoc a podejte stížnost.

Zdroj: Verbraucherzentrale Nordheim-Westfalen, BaFin


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme