Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Žaloba na Google kvůli chybě v Mapách – muž kvůli ní sjel z rozbitého mostu a zabil se

Pavel Trousil 23.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Na Google podala žalobu vdova, která tvrdí, že se její manžel v září 2022 utopil poté, co ho Mapy Googlu navedly přes zřícený most v Hickory v Severní Karolíně. Google Mapy údajně řidičům po léta nabízely trasu přes chybějící most navzdory žádostem o nápravu.

Kapitoly článku

Podle žaloby, kterou v úterý podala Alicia Paxsonová u vrchního soudu okresu Wake, Google neopravil svou mapovou službu, přestože už dva roky věděl, že most je rozbitý. Philip Paxson "tragicky zahynul při cestě domů z oslavy devátých narozenin své dcery, když sjel z neoznačeného a nezateraseného zříceného mostu v Hickory v Severní Karolíně, když se řídil pokyny GPS navigace," uvádí se v žalobě. Nebylo zde žádné umělé osvětlení a "ve 23:00 byla v oblasti tma jako v pytli," uvádí se v žalobě

Most přes Sněžný potok (Snow Creek Bridge) se údajně zřítil v roce 2013 a nebyl opraven. Podle deníku The Charlotte Observer byly zábrany obvykle na místě, ale "po vandalském útoku byly odstraněny a v době Paxsonovy havárie chyběly". 

Žalovaných je pět, včetně společnosti Google a jejího vlastníka Alphabet. Dalšími žalovanými jsou dva místní podnikatelské subjekty, které "vlastnili, kontrolovali a/nebo byli jinak odpovědní za pozemek", na kterém se nachází most, uvádí se v žalobě.

"Žalovaní odmítali most řádně udržovat, čímž jej po léta ponechávali v hrozivě nebezpečném havarijním stavu," uvádí se v žalobě. "Žalovaní mostu odmítli před nebezpečí umístit přiměřené a řádné zátarasy, které by řidiče upozornily na smrtící pád, a nepřijali kontrolní opatření, která by zajistila, že zátarasy zůstanou před nebezpečím, dokud nedojde k nezbytným opravám.

Co se vytýká Googlu?

Co se týká Googlu, v žalobě stojí, že v září 2020 "obyvatelka Hickory Kim Ellisová použila funkci 'Navrhnout úpravy' na Mapách Google, aby upozornila že most přes Snow Creek byl odplaven". V listopadu 2020, poté, co společnost Google nepodnikla žádné kroky, "Ellisová opět kontaktovala žalované na Mapách Google prostřednictvím funkce ''Navrhnout úpravy' s prosbou, aby Mapy Google aktualizovaly svůj navigační systém".

V žalobě jsou uvedeny i potvrzující e-maily, které Ellis od společnosti Google obdržela po obou svých hlášeních, a uvádí se v ní, že "nebyla jediným občanem, který společnost Google na nebezpečný stav upozornil". "Od 6. dubna 2023 a i v dalších obdobích poté byl zřícený most stále zobrazován na Mapách Google jako průjezdná silnice při cestě z [místa konání narozeninové oslavy] do domu Paxsonových, přestože žalovaní byli na nebezpečí opětovně upozorněni," uvádí se dále v žalobě.

"Zjistili jsme, že Google Maps po léta nesprávně směrovaly motoristy, jako byl pan Paxson, na tuto zřícenou silnici, přestože dostávaly stížnosti od veřejnosti, která požadovala, aby Google opravil své mapy a pokyny a označil silnici jako uzavřenou," uvedl v tiskové zprávě advokát Robert Zimmerman. Uvedl, že společnost Google "odmítla opravit své mapové algoritmy navzdory opakovaným žádostem" obyvatel.

Společnost Google na obvinění týkající se aplikace Mapy konkrétně nereagovala, ale uvedla, že žalobu přezkoumává. "S rodinou Paxsonových soucítíme. Naším cílem je poskytovat v Mapách přesné informace o trasách a tuto žalobu přezkoumáváme," uvedl mluvčí společnosti Google v prohlášení poskytnutém serveru Ars Technica.

Žaloba obviňuje společnosti Google, Alphabet a majitele mostu z "hrubě nedbalého, úmyslného a bezohledného jednání". Alicia Paxsonová požaduje soudní proces s porotou, odškodnění a náhradu škody.

Zdroj: The Washington Post, SMBB.com, Ars Technica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud