Mobilní telefon vám může pomoci nezapomenout si vzít léky – ať už jde o léky užívané trvale, nebo jen dočasně, například antibiotika.
V systému iOS to lze provést již ve výchozím nastavení v aplikaci Zdraví. Stačí tam přidat všechny potřebné léky a zadat interval a čas, kdy je chcete užívat.
Možná ale chcete mít ještě více možností nebo používáte smartphone s Androidem. Zde můžeme doporučit aplikace třetích stran: v obchodě Play jich najdete víc, my můžeme doporučit například Medisafe Pill, Připomenutí léků nebo MyTherapy, které odvádějí dobrou práci a lze je používat i na zařízeních s Androidem. Navíc jsou kompletně v češtině.
MyTherapy: připomínání léků

Na příkladu aplikace MyTherapy si ukážeme, jak si nastavit připomínání léků:
Nový záznam můžete snadno přidat pomocí položky nabídky "Terapie" vpravo dole. Vývojář dokonce slibuje, že v nové verzi to bude možné jednoduše udělat naskenováním čárového kódu na balení léků: namíříte fotoaparát telefonu na čárový kód a údaje se přenesou do aplikace. Zatím to lze udělat ručně, zadáním názvu a výběrem z rozsáhlé databáze léku v aplikaci.
Společně s názvem léku je dobré do seznamu přidat:
- Na co lék užíváte (např. lék autoimunitní tyreoditida)
- Název výrobce (např. Merck)
- Dávkování (např. 100 mg)
Mohlo by vás zajímat
Android konečně zjednoduší přechod na nový telefon: do vašich aplikací se přihlásíte automaticky

Připomenutí včasného nákup léku
Jakmile se zobrazí upomínka, jednoduše si vezměte lék a klepnutím na tlačítko v oznámení to potvrďte – pokud se vám to nehodí, je možné upozornění o několik minut odložit.
Aplikace MyTherapy také dokáže spočítat, kolik tablet vám ještě zbývá, abyste si mohli léky včas doplnit– u léků na předpis si musíte o lék požádat nebo si naplánovat i návštěvu lékaře.
Svůj „Pokrok“ si můžete prohlédnout na stejnojmenné kartě v dolní části aplikace. V jakémsi kalendářním zobrazení uvidíte zelené zaškrtnutí u všech dnů, kdy jste léky užívali správně.
Další funkce v aplikaci MyTherapy

Kromě funkce zadávání léků a připomínek najdete další funkce v dolní liště aplikace MyTherapy. Můžete například ukládat naměřené hodnoty krevního tlaku, srdečního tepu atd. nebo si ukládat lékaře a objednané kontroly.
Pro starší lidi je také zajímavé pozvat do aplikace přátele nebo členy rodiny a sdílet s nimi jejich pokroky. Vaši blízcí tak mají vždy jistotu, že je vše v pořádku.
Tip: Pokud klepnete na název léku v části "Terapie", můžete přidat volné textové pokyny k jeho užívání. Ty mohou popisovat například i to, jak příslušné tablety vypadají – například "červenomodré tobolky" nebo "bílé, oválné tablety". Tímto způsobem předejdete záměně.
Mohlo by vás zajímat
Lokalizace smartphonů dětí a příbuzných: jak vzájemně zjistíte polohu u iPhonů i Androidu

Užitečné aplikace
Zejména ve vyšším věku je vysoká pravděpodobnost, že budete muset pravidelně užívat jeden nebo spíše více léků. Deník Léky od Applu v systému iOS je dobrý způsob, jak se vyhnout zmatkům. Aplikace třetích stran, jako je MyTherapy nebo Medisafe, nabízejí další funkce s přidanou hodnotou a promění i váš mobilní telefon s Androidem v užitečný deník pro užívání léků i návštěvy u lékaře.
Zdroj: MyTherapy/Google Play, Připomenutí léků/Google Play, Medisafe/Google Play