Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zemřel Gordon Moore, zakladatel společnosti Intel. Bylo mu 94 let

Jakub Fišer 25.03.2023

Svět počítačových nadšenců a fanoušků informačních technologií upadl ve smutek. V pátek ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a také autor převratného Moorova zákonu.

Kapitoly článku

Zemřel Gordon Moore

Smrt svého zakladatele a velkého technologického vizionáře oznámila firma Intel ve speciálním příspěvku na svém blogu. Moore zemřel v poklidu, v pátek 24. března 2023, obklopen úzkým kruhem rodinným ve svém domě na Havaji, ve věku 94 let.

Gordon Moore se narodil 3. ledna 1929 v San Francisku, nicméně mládí prožil v městečku Pescadero. Nejprve vystudoval chemii a pak získal doktorát v oboru chemie a fyziky na univerzitě Caltech v Pasadeně. Na stejné škole absolvovali třeba i bratři Oppenheimerové z Projektu Manhattan.

Moore nejprve pracoval ve společnosti Shockley Semiconductors, jedné z prvních společností situovaných v tehdy vyrůstající kolébce moderních technologií Silicon Valey. Roku 1968 se Moore spojil se svým kolegou Robertem Noycem a založili společnost NM Electronics, později Intel.

Začátky Intelu jsou rovněž zajímavé. Firma specializující se na mikročipy chtěla původně konkurovat IBM a vyrábět vlastní počítače. Později se však Moore a jeho kolegové rozhodli, že lepší bude s výrobci počítačů spolupracovat, než jim konkurovat.

Nástup „386ky“ a Pentium

Intel zaznamenal průlom díky procesoru Intel 80386, který konečně nabízel výkon vhodný pro konvenční „domácí“ použití. Následovaly procesory 80486 a v první polovině 90. let pak také Intel Pentium. Moore odešel do důchodu v roce 2001, ve svých 72 letech. Od roku 1997 přitom zastával pouze funkci čestného prezidenta společnosti.

V roce 1965 Moore vyslovil poměrně stěžejní Moorův zákon. Ten tvrdí, že „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí“.

V jednoduchosti tím Moore předpověděl, že výkon procesorů bude exponenciálně růst, s čímž poroste i výrobní cena a náklady na provoz. Kritici Moorova zákonu naráží na to, že procesory stále posilují, nicméně snižuje se jejich velikost, což může představovat jistou překážku. To Moore ve svém zákonu nedokázal zohlednit.

Zdroj: Intel, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme