Zemřel Gordon Moore
Smrt svého zakladatele a velkého technologického vizionáře oznámila firma Intel ve speciálním příspěvku na svém blogu. Moore zemřel v poklidu, v pátek 24. března 2023, obklopen úzkým kruhem rodinným ve svém domě na Havaji, ve věku 94 let.
Gordon Moore se narodil 3. ledna 1929 v San Francisku, nicméně mládí prožil v městečku Pescadero. Nejprve vystudoval chemii a pak získal doktorát v oboru chemie a fyziky na univerzitě Caltech v Pasadeně. Na stejné škole absolvovali třeba i bratři Oppenheimerové z Projektu Manhattan.
Moore nejprve pracoval ve společnosti Shockley Semiconductors, jedné z prvních společností situovaných v tehdy vyrůstající kolébce moderních technologií Silicon Valey. Roku 1968 se Moore spojil se svým kolegou Robertem Noycem a založili společnost NM Electronics, později Intel.
Začátky Intelu jsou rovněž zajímavé. Firma specializující se na mikročipy chtěla původně konkurovat IBM a vyrábět vlastní počítače. Později se však Moore a jeho kolegové rozhodli, že lepší bude s výrobci počítačů spolupracovat, než jim konkurovat.
Nástup „386ky“ a Pentium
Intel zaznamenal průlom díky procesoru Intel 80386, který konečně nabízel výkon vhodný pro konvenční „domácí“ použití. Následovaly procesory 80486 a v první polovině 90. let pak také Intel Pentium. Moore odešel do důchodu v roce 2001, ve svých 72 letech. Od roku 1997 přitom zastával pouze funkci čestného prezidenta společnosti.
V roce 1965 Moore vyslovil poměrně stěžejní Moorův zákon. Ten tvrdí, že „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí“.
V jednoduchosti tím Moore předpověděl, že výkon procesorů bude exponenciálně růst, s čímž poroste i výrobní cena a náklady na provoz. Kritici Moorova zákonu naráží na to, že procesory stále posilují, nicméně snižuje se jejich velikost, což může představovat jistou překážku. To Moore ve svém zákonu nedokázal zohlednit.