Lze to zvládnout pomocí nástrojů systému Windows nebo pomocí bezplatných nástrojů dostupných na internetu. Mezi nejčastější problémy, které souvisí s grafickou kartou, patří přehřátí nebo nefunkční ovladač. Pokud jste v nedávné době měnili nastavení své grafické karty, mohlo to vést k problémům s přehříváním.
Zkontrolujte také, jak je na tom chladič a ventilátor vaší grafické karty – nesmí být zaprášený a ventilátor musí mít možnost se otáčet. Pokud je problém v ovladači, například poté, co jste instalovali jinou verzi, vyzkoušejte novou verzi, případně se vraťte k verzi, se kterou nebyly problémy. Nejnovější verzi ovladače najdete na stránkách výrobce grafické karty. Stáhněte si ji, pak se přes hlavní nabídku »Start« dostaňte do »Správce zařízení« a odinstalujte vadný ovladač. Nahraďte ho nejnovější verzí ovladače a restartujte počítač.
Jestliže problém přetrvává, nechte systémem Windows zkontrolovat grafickou kartu proti chybám. Uděláte to tak, že stisknete [Windows] + [R] a do příkazové řádky, která se objeví, napíšete »dxdiag« a stisknete »OK«: spustí se »Nástroj pro diagnostiku rozhraní DirectX«. Přejděte do záložky »Zobrazení« a podívejte se, zda v části nazvané »Poznámky« nejsou uvedeny nějaké hardwarové problémy. Podle nich se můžete dále zachovat. Pokud to není ten případ, je grafická karta patrně bez chyb.
Protože některé chyby se projeví až v případě vyšší zátěže, musíte grafickou kartu podrobit zátěžovému testu. K tomu můžete použít bezplatný nástroj Furmark, který si stáhnete z internetu. Po nainstalování a spuštění tohoto programu klikněte na »Burn-in benchmark 1920 x 1080 15 min« Tím se spustí 15minutový zátěžový test, který vaši grafickou kartu dostane do stavu, kdy už se případné problémy projeví. Pokud se nějaké chyby skutečně vyskytnou, program o tom informuje v textovém souboru.