Existuje jednoduchý trik, díky kterému bude snímač prstů fungovat spolehlivěji. Stačí při úvodním nastavení provést více pokusů o sken otisku prstu v různých polohách a úhlech natočení vůči snímači.
Téměř všechny modernější typy smartphonů lze odemknout pomocí snímače otisků prstů. V závislosti na cenové kategorii telefonu snímače reagují někdy dobře, jindy hůře. Proto je u některých modelů k jejich úspěšnému odblokování často potřeba několik pokusů.
Obvykle je možné při nastavování zařízení uložit do smartphonu několik různých vzorů otisků prstů, což umí například zařízení Samsung Galaxy.
Můžete si například zaregistrovat pravý palec i levý ukazováček a telefon odemknout oběma prsty. Pokud se odemknutí skenem prstu nepovede, můžete bez obav zkusit jiný. Ale co v případě, kdy to nefunguje ani po několikáté? Zejména v časové tísni jde o cenné sekundy, které při opakovaných neúspěšných pokusech ztrácíte.
Registrujte otisk prstu dvakrát
Pokud snímač prstu nefunguje, jednoduše znovu zaregistrujte stejný prst. | Zdroj: NeiFo/Pixabay
Chcete-li zvýšit rychlost rozpoznání otisku prstu, jednoduše můžete naskenovat prst dvakrát. Čím více různých skenů stejného prstu, tím větší je pravděpodobnost, že se zařízení odemkne hned při prvním přiložení.
Ujistěte se, že další otisky pořizujete z různých úhlů a míst. Tímto způsobem se mohou do paměti technologie snímání otisku prstu uložit body, které jste při prvním nebo předchozím skenování nezaznamenali.
Spolehlivější metodou je rozpoznávání obličeje, které funguje s mnohem vyšší úspěšností, než v případě snímače prstu. Také je mnohem rychlejší. Trochu problém může nastat v případech zařízení, která používají pouze jednodušší 2D metodu snímání. Takovou technologii bude snadné oklamat, a to například i pomocí fotografie.
Proto někteří výrobci sice nabízejí možnost použít biometrické zabezpečení pomocí skenu obličeje, ale třeba jen pro odemykání přístupu k zařízení. Pokud byste takto chtěli potvrdit platbu v elektronickém bankovnictví, nebude to možné. Pro takové případy vám zařízení doporučí se spolehnout na primární zabezpečovací technologii, kterou je zpravidla otisk prstu, případně v kombinaci s druhým ověřovacím faktorem.
2D sken obličeje byť se softwarovou podporou totiž nemá moc společného s mnohem bezpečnější metodou rozpoznání obličeje, která také ukládá informaci o "hloubce" snímání. To chrání proti podvrhům například zneužitím fotografie. Různé bezpečnostní techniky také rozpoznají, zda máte otevřené oči a zda je vaše pozornost zaměřena na odemykané zařízení. To má za cíl zabránit zneužití zařízení pokusem jej odemknout například v případě, kdy spíte.
Zdroj: Support.apple.com, ScreenRant