Wired.com v pátek uveřejnil tvrzení, že se WikiLeaks chystá zveřejnit tajné vojenské dokumenty o válce v Iráku. Zprávu převzaly stovky světových médií a agentur. Jejich dohady se vyšplhaly až k půl miliónu dokumentů.
WikiLeaks nic nepotvrzuje a tváří se, že zprávu popírá; dodává, že zveřejnění nikdy neohlašuje předem.
Zpráva však mezitím podnítila Pentagon k tomu, aby v pondělí vyzval média, aby nic z uniknutých dokumentů nezveřejňovala. Pentagon už patrně od víkendu prochází dokumenty, o kterých se domnívá, že by mohly být součástí očekávaného úniku, a vyčlenil tým sto dvaceti lidí, kteří budou schopni na možné zveřejnění rychle zareagovat — ověřit pravost zveřejněných dokumentů a snažit se omezit „škody“.
(Proto neohlašuje WikiLeaks své kroky předem.)
Web WikiLeaks je již řadu týdnů mimo provoz, údajně pro plánovanou údržbu.
Zakladatel WikiLeaks, australský občan Julian Assange, se zatím marně snaží získat trvalý pobyt a povolení k práci ve Švédsku, které má přísné zákony na ochranu novinářů a jejich zdrojů. Jeho žádost byla v pondělí zamítnuta bez udání důvodu — že prý pravidla udělování těchto povolení jsou tajná. Assange se ještě může odvolat.
Dva bývalí federální agenti prohlásili pro média, že jedenáctému září 2001 by se nejspíše podařilo předejít, kdyby tenkrát byl způsob, jak s poměrně (!) malým rizikem zveřejnit tajné poznatky, které před útokem varovaly, ale nejvyšší místa USA na ně nereagovala.
Podrobný článek shrnující působení WikiLeaks si přečtěte v nadcházejícím Chipu 11/2010.