Přejít k hlavnímu obsahu

Zveřejněna hesla z 500.000 WiFi routerů: na co by si měli uživatelé dát pozor

Jiří Palyza 21.01.2020
info ikonka
Zdroj:

Hackeři používají ovládnuté WiFi routery a servery k budování botnetů. Nyní byly na internetu zveřejněny IP adresy a hesla více než půl milionu zařízení a jsou volně přístupné. Existují však opatření, kterými se uživatelé mohou chránit.

Jedno ze základních pravidel bezpečnosti je změna výchozího hesla WiFi routeru. Hackeři stále zkouší (a úspěšně) získat přístup k domácím zařízením, jakými jsou WiFi routery nebo prvky chytré domácnosti. Často si za to ale mohou samotní uživatelé. Podle informací amerického zpravodajského serveru ZDNet byl nyní zveřejněn seznam s přihlašovacími údaji k více než 500.000 zařízení. Patří k nim WiFi routery, servery a prvky inteligentních domácností z celého světa. Hackeři používají přístupové údaje k vytváření botnetů, které poté slouží k útokům na webové stránky. Děje se tak prostřednictvím protokolu Telnet, pro který se přihlašovací údaje získávají a který zprostředkuje neomezený přístup ke směrovačům a dalším zařízením.

Podle informací ZDNet byl seznam vytvořen skenováním nechráněných zařízení na internetu a následným vyzkoušením standardních nebo častých hesel. Portál spolupracuje s bezpečnostními experty, kteří okamžitě informují postižené poskytovatele a zákazníky. Jsou však opatření, která pomáhají každému uživateli zabezpečit jejich WiFi síť a všechna inteligentní domácí zařízení proti podobným útokům.

inssider-logo
inSSIDer Home (nejnovější freewarová verze) 3.1.2.1
„inSSIDer Home“ analyzuje dostupné sítě WLAN ve vašem okolí.

 

Bezpečnost u WiFi routerů

passleak0

U zařízení je důležité, aby dostávalo pravidelné updaty firmwaru.


Chcete-li dostatečně zajistit bezpečnost WiFi routeru, je potřeba pamatovat na pravidelné a včasné aktualizace firmwaru. V mnoha případě obsahují opravy bezpečnostních chyb. Kromě toho je také dobré pravidelně měnit heslo k síti WiFi a přihlašovací údaje k administraci routeru. A úplným základem je při nastavování routeru změnit výchozí heslo na vlastní, dostatečně silné.

Obezřetně u zařízení chytré domácnosti

passleak10

Správné nástroje vám pomohou prohledat vlastní domácí síť.

I v případě inteligentních domácností jsou bezpečná hesla a aktuální firmware alfou omegou zabezpečení. Celý systém často tvoří zařízení od různých výrobců a poskytovatelů, ať už jde o různé inteligentní asistenty, dveřní zvonky nebo jiné systémy. Můžete se setkat se zařízeními s nižšími bezpečnostními standardy.

Nástroj Bitdefender Home Scanner vám pomůže identifikovat ve vaší domácí síti zobrazovat zastaralý firmware a nebezpečná hesla. Před nákupem chytrého zařízení do domácnosti je dobré si předem zjistit, jak je na tom v oblasti bezpečnosti. Výrobci, kteří někdy dříve byli zapojeni do incidentů s úniky dat, by k vám domů měli mít zákaz vstupu.

bitdefenderhomescanner-logo
Bitdefender Home Scanner 1.0.6.146
Pomocí nástroje si můžete zkontrolovat, zda ve vaší domácí síti, WLAN a inteligentním domě nejsou mezery v zabezpečení.

 

Přečtěte si také jaká hesla patří k nejnebezpečnějším s přehledem bezplatných i placených správců hesel.

Stále žhavé téma...

... je bezpečnost inteligentních domácností dnes, ale i do budoucna. Na rozdíl od PC a chytrých telefonů, kde za bezpečnost operačních systémů odpovídá několik velkých poskytovatelů, v případě internetu věcí si na svém vlastním písku hraje velké množství výrobců. V kombinaci s nedostatkem ovládacích prvků a bezpečnostních standardů jde o velké množství zařízení, která jsou pro útočníky velmi snadno dostupná. V mnoha případech je uživatel bezmocný, dobrá prevence je ale vždy dobrá. Otevřené oči při nákupu pomohou předejít potenciálním problémům: díky silným heslům a nejnovějšímu firmwaru je získat kořist pro útočníky mnohem obtížnější.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme