Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Alternativa pro kreslicí program od Adobe je stále lepší: bezplatný Inkscape získal nové funkce

Jiří Palyza 01.08.2023

Už dříve se Inkscape dokázal prosadit jako bezplatný konkurent Illustratoru od Adobe. Nyní se tento program pro vektorovou grafiku dočkal další aktualizace s celou řadou zajímavých novinek.

Kapitoly článku

Pokud chcete vytvořit loga, diagramy, písma atd. pouze jednou, a pak je mít k dispozici v různých velikostech bez ztráty kvality, je vhodné použít vektorovou grafiku. To vyžaduje speciální software, kterým je například Adobe Illustrator.

Programy od Adobe jsou ve svém oboru špičkou a za léta své existence se staly etalonem. Zvlášť pro soukromé uživatele jsou ale drahé a pravidelné měsíční předplatné v nemalé výši se jim nevyplatí. Konkrétně pro Illustrator ale existuje dobrá a hlavně bezplatná alternativa: Inkscape. Program je v mnoha ohledech výjimečný.

Inkscape 1.3: mnoho výkonných novinek

shapebuilder

Nový nástroj Shape Builder slučuje jednotlivé plochy do jedné. | Zdroj: Inkscape

Už předchozí aktualizace software značně vylepšila a rozšířila. Nejnovější verze 1.3 ale opět přináší celou řadu praktických novinek:

Shape Builder Tool: silný nástroj je určený ke spojování jednotlivých ploch do jednotného celku.

Nové dialogové okno pro zdroje dokumentů: kontrolní seznam s přehledem zdrojů, použitých v dokumentu.

Množiny písem: nové tlačítko, které vám umožní přehled o dříve použitých písmech.

Nový editor vzorů: vytváření a úprava vlastních zdrojů.

Kromě mnoha dalších revizí a oprav byl ve verzi 1.3 upraven také import PDF. Od nynějška se zobrazí další dialogové okno, kde můžete provést další nastavení. Všechny nové funkce aktualizace najdete v oficiálních poznámkách k vydání.

Inkscape: bezplatná tvorba vektorové grafiky

themes

Inkscape od verze 1.0 také podporuje rozličná témata. | Zdroj: Inkspace

Inkscape podporuje různá témata a v nastavení si můžete nastavit vlastní preference. Tmavé téma nebo klasický vzhled Windows – záleží pouze na vaší volbě. Důležité také je, že Inkscape nyní podporuje monitory i displeje s vysokým rozlišením.

Pomocí kláves [CTRL] + [SHIFT] lze kreslicí plochu otáčet; pomocí příkazu nabídky nebo klávesovou zkratkou je také možné zrcadlení. V pokročilých nastaveních jsou k dispozici další možnosti exportu do PNG.

Tvorba vektorové grafiky pomocí mnoha funkcí

younggirl

Inkscape nabízí spoustu funkcí, na které bude nejprve nutné si zvyknout. | Zdroj: Inkscape

Inkscape je vektorový grafický program, podobně jako Adobe Illustrator. Nabízí mnoho nástrojů, podporuje řadu grafických formátů a umí také dobře pracovat s textem. Je tedy skvělý pro navrhování log nebo kreslení diagramů. Inkscape stojí za vyzkoušení i v případě, kdy navrhujete různé plakáty pro projekty.

Můžete používat nástroje pro volné kreslení, ale i připravené vzory. Jakmile objekty nakreslíte, můžete je později měnit; například zvětšovat, naklánět, otáčet nebo seskupovat. Pomocí vrstev můžete různé objekty hierarchicky uspořádat a tvarovat je pomocí výplní nebo obrysů. Nástroje pro klonování ušetří spoustu práce.

Inkscape pracuje s grafikou SVG, ale umí také importovat soubory Illustratoru nebo soubory z Corel Draw či Visio. Rozsah funkcí lze dále rozšířit instalací rozšíření.

Vhodný i pro profesionály

V oblasti programů pro vektorovou grafiku můžete utratit spoustu peněz – nebo vyzkoušet Inscape. Open source program nabízí rozsáhlé možnosti nástrojů a stabilitu. Díky nabídce až profesionálních nástrojů a přehlednému uživatelskému rozhraní je Inkscape skutečným tipem pro zasvěcené.

Kdo je v oblasti vektorové grafiky nový, ocení zaškolení. Nicméně než se rozhodnete pro zakoupení profesionálního nástroje, Inscape určitě stojí za vyzkoušení.

Zdroj: Inkscape.orgPoznámky k vydání


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud