Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Amazon spouští službu doručování prostřednictvím dronů: Prime Air roznáší první zásilky

Jiří Palyza 16.06.2022
info ikonka
Zdroj:

Nová služba Prime Air, která bude doručovat zásilky letecky prostřednictvím autonomních dronů, bude zpočátku testována v USA. Naplno ji Amazon chce rozjet později v tomto roce.

Doručování zásilek drony se stává realitou. Amazon spouští službu Prime Air a zpočátku ji bude testovat v Lockefordu, který se nachází v americkém státě Kalifornia.

Postup doručování by se téměř neměl lišit od běžných zakázek. Po dokončení nákupu zákazníci obdrží předpokládaný čas dodání a sledování stavu vyřizování zásilky. Dron s připraveným balíkem poté odletí na zadané místo a zamíří na dvorek nebo zahradu. Poté má sestoupit do bezpečné výšky a balíček odhodit. Poté se dron vrací zpět na svou základnu.

Amazon Prime Air: zda a kdy služba dorazí do Evropy prozatím není jasné

amazonprimeair

V Kalifornii spouští Amazon testovací provoz doručování zásilek pomocí dronů. | Zdroj: Aboutamazon.com

Firma Amazon uvádí, že pro vývoj tohoto systému sestavila tým stovek vědců, inženýrů, leteckých specialistů a výzkumníků budoucích technologií. Celkem byly vyvinuty více než dvě desítky prototypů dronů.

V trendu doručování vzdušnou cestou není Amazon zdaleka osamocen. Od Federálního úřadu pro letectví společnost získala povolení k létání drony už v roce 2020. Podobnou formu doručování začaly provádět i další firmy, například Alphabet nebo Walmart. Program doručování pomocí dronů řetězce Walmart je dostupný pro více než čtyři miliony domácností v USA. A program Wing společnosti Alphabet doručuje potraviny a další produkty v Austrálii.

Amazon k nové službě uvádí, že její drony "dokáží detekovat pohybující se objekty na horizontu, jakými mohou být například letadla, a to i když nejsou lidským okem viditelné". Dron se také ujistí, že v místě doručení nejsou lidé, zvířata, ani jiné překážky. "Pokud jsou identifikovány překážky, dron automaticky změní kurz, aby se jim bezpečně vyhnul."

Silnou otázkou je také problematika bezpečnosti. Software na řízení dronů by měl disponovat dostatečnou odolností proti útokům, které mohou mířit na přesměrování plánované trasy anebo převzetí ovládání dronu a nasměrování jeho letu proti nějakému objektu s cílem napáchat škodu.

Zdroj: CNBC


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme