Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Androidový telefon bez služeb Googlu: nový smartphone ukazuje, že takový plán moc nevychází

Jiří Palyza 06.06.2022

V červnu by se měl na evropském trhu objevit nový smartphone s Androidem, Murena One. Údajně se zcela obejde bez služeb Googlu. Jde o slibný koncept, nebo čirý idealismus? Už nyní je zřejmé, že zbavit se Google není tak úplně jednoduché.

Schůzka ve městě, kde jste poprvé? Žádný problém, jsou zde Mapy Google. Rychle nasdílet dokumenty s kolegy v práci? Opět žádný problém, máme přeci Disk Google. Potřebujete zjistit název restaurace v sousedství, která byla nedávno otevřena? Není nic jednoduššího, že sáhnout po Vyhledávání Google...

Pro mnoho uživatelů systému Android je těžké si představit každodenní život bez služeb Google. Nejen proto, že jsou praktické a v mnoha ohledech nám usnadňují život, ale i proto, že jsou předem instalované ve většině chytrých telefonů se systémem Android. Existuje ale i jiný způsob. Společnost Murena se před lety rozhodla uvést na trh snadno použitelnou variantu Androidu, která ale neobsahuje služby Google.

A podařilo se. Brzy bude uveden Murena One, smartphone, který je vybavený softwarem /e/OS 1.0, který je zcela bez Googlu. Zařízení údajně bude dostupné na evropském trhu už v polovině června, ale objeví se i ve Velké Británii, Švýcarsku nebo USA a Kanadě.

Jeho předpokládaná cena je v přepočtu přibližně 8500 Kč. Telefon je osazen procesorem Helio P60 od MediaTeku a má 6,53" obrazovku IPS s rozlišením 2242 x 1080 pixelů. Operační paměť je k dispozici s kapacitou 4 GB, uživatelé mohou ukládat svá data a aplikace na paměťové úložiště s kapacitou 128 GB. O focení se stará sestava tří objektivů, hlavní z nich má senzor s rozlišením 48 MPx, selfie objektiv s rozlišením 25 MPx. Co se týče aplikací Google, tak ty kompletně chybí.

Murena One: krok proti datovému nenasytovi Google?

Nabízí se otázka, zda může být smartphone se systémem Android skutečně úspěšný bez služeb Google? Pro cílovou skupinu uživatelů, která má obavy ze sběru dat společností Google a pro kterou je obtížné přistoupit na rozsáhlé sledování a vyhodnocování dat uživatele, je to jediná možná cesta.

Jedno je totiž jasné a dávno už není žádným tajemstvím: každý, kdo používá mobilní telefon s Androidem a službami Google musí počítat s tím, že jsou o něm shromažďovány informace. Lokalizace, historie vyhledávání, nebo četnost používání jednotlivých aplikací jsou jen některé příklady z mnoha. Google také shromažďuje informace o použitém zařízení, operačním systému, který na něm běží a IP adrese uživatele.

U modelu Murena One dochází k zásadní chybě v myšlence

gplay

Ani smartphone Murena One se ale neobejde bez platformy Google Play. | Zdroj: Victoria_Art/Pixabay

Podle informací v oficiálním oznámení bude Murena One vybaven aplikacemi prohlížeče, zpráv a focení, které nesbírají data uživatelů. Instalace ze zdrojů třetích stran jsou také možné, a to prostřednictvím samostatného nástroje App Lounge. Uživatelé jsou informováni, zda je zahrnuto i sledování, a v kladném případě i jaké.

Společnost Murena pracuje na smartphonech s Androidem, které nevyžadují služby Google, už několik let. Začala v roce 2017, kdy Gael Duval vytvořil alternativní operační systém, který tehdy pojmenoval Eelo. V té souvislosti napsal: "Potřebuji něco, co bych mohl doporučit i svým rodičům nebo dětem. Něco ohleduplného, co zajistí i soukromí." To se v případě Murena One podařilo – alespoň částečně. Úplné odříznutí od Googlu totiž není tak jednoduché.

Při bližším prozkoumání Murena One je to zřejmé. Autoři z technologického portálu The Verge k tomu poznamenali: "App Lounge sice není Obchod Google, ale v zásadě jím je." Na první pohled to může znít podivně, ale lze to snadno vysvětlit. App Lounge totiž obsahuje mnoho aplikací, které pocházejí z Obchodu Google. Je pravda, že uživatelé mohou upravit nastavení tak, aby se jim nabízely pouze aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, nebo moderní webové aplikace. Podle The Verge to ale velmi omezuje výběr.

Možná, že Murena One je také bezpečnější

A je tu další problém. Pomocí možnosti "Rozšířené soukromí" mohou uživatelé skrýt svou polohu. Jak uvádí server The Verge, vede to ale nejen ke komplikacím při používání aplikací pro počasí a mapy. Pokud je ochrana aktivována, zřejmě nefungují správně ani aplikace, jako například Netflix.

Murena One by mohla být zajímavá pro zákazníky, kteří kupují smartphony svým dětem nebo rodičům a chtějí, aby byly více bezpečné. Cílovou skupinou by mohli být ti, kdo se spokojí s transparentně definovanou sadou funkcí.

Murena One může být zajímavá i z hlediska bezpečnosti. Může být mnohem bezpečnější, než běžné smartphony s Androidem. Vyhnete se hlavním útokům na nejrozšířenější mobilní systém, protože použitý /e/OS se od něj v mnoha směrech liší. Je potřeba ale stále mít na paměti skutečnost, že alternativní /e/OS mnoho aplikací pro Android podporuje, takže přinejmenším některá rozhraní budou stejná nebo velmi podobná.

Nakonec musí být všem jasné, že ačkoliv Murena usiluje o ochranu údajů, tato snaha naráží na své limity. Ani její uživatelé se nevyhnou Obchodu Play, pokud se nespokojí s velmi omezenou nabídkou aplikací. Google je pravděpodobně v našich digitálních životech zakořeněn tak hluboko, že se uživatelé Androidu bez něj jen stěží obejdou.

Zdroj: The VergeMurena


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme