Přejít k hlavnímu obsahu

Tip: skvělé alternativy pro vyhledávač Google – vy je ještě neznáte?

Jiří Palyza 20.01.2025
info ikonka
Zdroj: Dall-e (vytvořeno pomocí umělé inteligence)

Pro vyhledávání na internetu většina uživatelů sahá po vyhledávači Google. Pokud jste si ale někdy v poslední době instalovali prohlížeč, jistě jste si všimli, že existuje celá řada alternativ. Přinejmenším o vás sbírají méně údajů a pro některé oblasti vyhledávání mohou být dokonce ještě lepší než Google.

Kapitoly článku

Dobré náhrady za nejrozšířenější nástroj

Zvyk je železná košile. Pokud člověk dlouhodobě používá jeden jediný produkt, časem jej ani nenapadne sáhnout po něčem jiném. Přitom je dnes k dispozici spousta zajímavých internetových vyhledávačů, které by vás mohly svými schopnostmi překvapit.

Vyznačují se zajímavými funkcemi a lepší ochranou dat. Některé z nich už pracují s podporou umělé inteligence, což je pravděpodobně další silný trend v oblasti vyhledávání na internetu. Můžete tak najít věci, o kterých Google nemusí vědět. K dispozici jsou také vyhledávače šité na míru pro studenty, nebo uživatele, kteří mají rádi vědu a výzkum.

Mohlo by vás zajímat

Devět z deseti vyhledávacích dotazů míří na Google

Celý svět googluje. Pokud bychom se podívali na zvyklosti českých uživatelů, ani jejich preference se příliš neliší. Podíl vyhledávače Google byl v minulém roce nad 80 %. Podíl Bingu se pohybuje okolo 4 %, což je pravděpodobně dálo jeho integrací do Windows prostřednictvím Edge, a vyhledávač Seznam používá přibližně 11 % uživatelů.  

Monopol není dobrý v žádné branži a o internetovém vyhledávání to platí také. Uživatelé tak mohou získat mylný dojem, že co nelze najít přes Google, to neexistuje. Google má vyhledávání zmáknuté, takže sázet na jeho nástroj určitě není chyba. Existují ale zajímavé alternativy, které stojí za to minimálně vyzkoušet.

Mohlo by vás zajímat

1. Budoucnost vyhledávání už nyní

Cílem Perplexity AI je zásadně změnit způsob, jakým lidé informace na internetu vyhledávají. Místo pouhého seznamu odkazů využívá technologii umělé inteligence k poskytování cílených a přesných odpovědí na vyhledávací dotazy. Je to podobné, jako byste hovořili s expertem na danou problematiku.

Díky nasazení technologií AI Je vyhledávání více intuitivní, efektivnější a relevantnější. Místo pouhého zadání hledaného řetězce můžete své dotazy formulovat přirozeným jazykem.

S inovativním vyhledáváním s podporou AI experimentují i ostatní hráči na poli umělé inteligence. Google například ve velkém měřítku do vyhledávání zavádí Gemini, i když prozatím pouze pro region USA. OpenAI nedávno spustil Chat GPT Search, který si už můžete vyzkoušet.

2. Více ochrany soukromí při vyhledávání

Alternativní vyhledávač Startpage
info ikonka
Zdroj: Startpage.com
Startpage je dobrou volbou pro uživatele, kterým záleží na ochraně soukromí. Je označován jako nejvíce diskrétní vyhledávač.

Dnes už není žádným tajemstvím, že vyhledávání pomocí Google má svou cenu. Firma sleduje vaše chování a vytváří si profily. Pokud už tedy používáte internetový vyhledávač Google několik let, pravděpodobně vás už společnost velmi dobře zná. Alternativní vyhledávače však slibují anonymitu:

Startpage: vyhledávač je známý také jako "anonymní Google". Vyhledávací dotazy jsou ve skutečnosti předávány nejrozšířenějšímu enginu. Sledování uživatelů je ale zakázáno. Získáte tak dobré výsledky, ale bez slídění po vašich datech. Servery se nacházejí v Nizozemsku a jsou certifikovány v souladu se zákonem EU o ochraně osobních údajů. Máte také možnost použít "Anonymní zobrazení" vedle výsledků vyhledávání. Spojení s příslušnou webovou stránkou je šifrováno pomocí proxy serveru.

DuckDuckGo: další známou alternativou se zaměřením na ochranu dat je DuckDuckGo. Vyhledávač je k dispozici v mnoha prohlížečích jako alternativní poskytovatel. Co se týče zdrojů vyhledávání, spoléhá se na Bing, Yahoo, Yandex a vlastní indexaci. Kriticky je vnímán fakt, že provozovatel sídlí v USA. V loňském roce také na jinak skvělý vyhledávač vrhlo stín odhalení, že mobilní verze DuckDuckGo umožňuje sledování Microsoftem, protože existují smluvní dohody o přístupu k datům z Bingu.

Mohlo by vás zajímat

Qwant: francouzský vyhledávač používá engine Bing. Dotazy jsou přeposílány do vyhledávače Microsoftu, ale je zabráněno jejich vyhodnocování. Qwant také udržuje vlastní index, ten se ale využívá pouze u malé části výsledků.

3. Více vyhledávacích nástrojů najednou

Zajímavou alternativu k vyhledávačům nabízí i řešení našich západních sousedů. Nástroj MetaGer by se dal přirovnat k vyhledávacímu agregátoru: jeho principem je, že pro jeden dotaz používá několik vyhledávačů. Patří mezi ně například Yahoo, Bing, Yandex a další. Přidaná hodnota MetaGeru spočívá v tom, že filtruje duplicity, a proto může zobrazit výsledky z několika zdrojů najednou.

Uživatele navíc nesleduje. Neukládá dotazy, nezaznamenává IP adresy ani soubory cookies. Službu podporuje a dále vyvíjí SUMA-EV a Leibnitzova univerzita v Hannoveru.

4. Odpovědi na záludné otázky

Vyhledávač WolframAlpha
info ikonka
Zdroj: Wolframalpha.com
Tento nástroj jistě potěší nejednoho studenta. Nicméně i fanoušci matematiky a fyziky si zde přijdou na své.

Po mnoho let je k dispozici i vyhledávač Wolfram Alpha. Často ale zůstává ve stínu ostatních. Přesto jde o perlu, kterou by měli znát především žáci a studenti. Nejenže vyhledává obsah na webu, ale také samostatně odpovídá na dotazy, provádí výpočty, vytváří grafy nebo poskytuje odpovídající statistiky.

Jsou zde různé rubriky pro matematiku, fyziku, umění nebo historii. Nezapomíná ale ani na každodenní témata, jakými jsou různé volnočasové aktivity a koníčky, nebo zábava.

Zdroj: Forbes, Search Engine Journal, Statcounter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme