Kolik lidí používá eDoklady?
Průzkum prováděla společnost Eset, podle které aplikace eDoklady používá, respektive má nainstalované mírná nadpoloviční většina dotazovaných (53 %). Další zhruba třetina odpověděla, že aplikaci sice zná, ale nepoužívá. Pak Eset hovoří ještě o 10 % dotazovaných, kteří odpověděli, že eDoklady vůbec neznají.
Byly to přitom nejvíce ženy ve věkové kategorii 31–40 let, které aplikaci eDoklady neznají. Obecně a napříč věkovými kategoriemi se o aplikaci eDoklady více zajímají muži, jsou to také spíše oni, kdo již aplikaci využívá nebo ji plánuje využívat.
Bezpečnost aplikace eDoklady
Proč ovšem lidé aplikaci nechtějí používat? „Lidé se v souvislosti s využíváním aplikace eDoklady obávají toho, že jejich data z občanského průkazu mohou být odcizena nebo ohrožena kybernetickými útoky. Bohužel takové riziko hrozí téměř u každé aplikace, kterou máme v telefonu a která používá nebo uchovává naše osobní údaje,“ vysvětluje Vladimíra Žáčková, kyberbezpečnostní expertka z Esetu.
„Uživatelé sami mohou přispět ke snižování kybernetických hrozeb tím, že budou dodržovat obecné zásady zabezpečení telefonu, např. používání zámku obrazovky nebo spolehlivého antivirového řešení. Další bezpečnostní funkce jsou zajištěny na straně aplikace. Patří mezi ně například přihlášení do aplikace pomocí biometrických údajů, odhlášení při delší neaktivitě nebo zamezení možnosti pořizovat v aplikaci snímky obrazovky,“ doplňuje Žáčková.
Aplikace má jenom na Google Play již přes 100 tisíc stažení na Google Play, dalších zhruba 100 tisíc nasbíraly eDoklady na konkurenční platformě App Store. Další vlna nových uživatelů nejspíš dorazí až s postupný rozšířeným služby. V červnu tohoto roku totiž aplikaci využijete pouze na dosti omezeném počtu míst.
Další expanze již v červenci
Ze zákona musí výpis z občanského průkazu, tedy aplikaci eDoklady, akceptovat každé ministerstvo a další ústřední správní úřady, kam spadá například Úřad vlády, Český telekomunikační úřad, Národní sportovní agentura a podobně. Od dubna se s ní můžete prokázat také policejní hlídce v terénu.
Další vlna má rozšiřování působnosti eDokladů má následovat v červenci 2024, kdy už se budete moci prokazovat u policie (na služebnách), u soudu, finančnímu úřadu nebo například na úřadu práce. Soukromým osobám, tedy třeba v obchodě nebo na pojišťovně, budete aplikaci moci předložit až od ledna příštího roku.
Zdroj: Eset tisková zpráva, Digitální a informační agentura