Slovensko zatím váhá
Slováci jsou jediní z našich čtyř sousedů, kteří jsou v digitalizaci osobních dokladů značně za námi. Žádná alternativa v telefonu neexistuje, Slováci musí stále nosit klasickou plastovou kartičku. Čipovanou občanku (obdobu naší eObčanky) s biometrickými daty Slovensko propůjčuje občanům teprve od prosince 2022.
Polsko – občanka v mobilu
Polské ministerstvo digitalizace uvedlo elektronické doklady již v roce 2017 v rámci aplikace mObywatel. V průběhu roku 2018 byla následně aplikace zveřejněna i pro iPhone.
Občané Polska mohou v aplikaci nosit virtuální občanku, studentský průkaz, řidičské oprávnění, poslanecký průkaz a lze přes ni vyřizovat e-recepty u doktora. V červenci loňského roku prezident Andrzej Duda podepsal zákon o tom, že aplikace mObywatel je oficiálně uznána na stejné úrovni jako plastové kartičky na území celého Polska.
Německo – občanka i řidičák
Velmi podobně to mají i Němci s jejich aplikací ID Wallet, na které pracovalo ministerstvo dopravy a státní tiskárna cenin. Nicméně Německo je v tomto ohledu ještě dál, ve spolupráci s Applem totiž umožňuje všem občanům si virtuální občanku nebo řidičák přidat do nativní aplikace Peněženka. Ta v Česku slouží pouze pro přechovávání vstupenek na kulturní akce, letenek a pro placení přes Apple Pay.
Rakousko – Austria ID
Jako jedni z posledních se do klasického systému virtuálních občanských průkazů v mobilu přidalo Rakousko, a to v prosinci 2023. Jejich aplikace eAusweise umožňuje přechovávat občanku i řidičák a to i pro ověření v celém Rakousku formou QR kódu na displeji. Nicméně již dříve Rakouskou využívalo tzv. podpis mobilním telefonem, eAusweise tedy pro občany není úplná novinka.
Zdroj: oesterreich.gv.at, ain.capital, wikipedia