S podílem kolem 75 procent na trhu mobilních operačních systémů jednoznačně dominuje Android. Na většině smartphonů tedy tón udává Google. Vzhledem k tomu, že firma má zájem na tom, aby jak uživatelé, tak i vývojáři aplikací používali pokud možno nejnovější verzi Androidu, koncern přišel před několika měsíci s novinkou: pro vývojáře aplikací bude primární orientace na Android 10 povinná.
Nové pravidlo pro platformu Google Play je v platnosti od 2. listopadu 2020. Co to vlastně znamená.
Nová pravidla pro Android: co se mění pro vývojáře?
Google stanovuje pro aplikace povinnost bežet na Androidu 10. | Zdroj: 9to5Google.com
Kvůli novému nařízení musely být všechny nové aplikace v obchodu Google Play od srpna navrženy s podporou Androidu 10. Programy mohou i nadále podporovat starší verze mobilního operačního systému, ale nově musí všechny aktualizace aplikací podporovat jako cílovou platformu také Android 10.
Konkrétně to znamená, že uživatelé se starším operačním systémem mohou pokračovat v instalacích nejnovějších verzí aplikací. Možná se ale budou muset obejít bez některých funkcí určených pro Android 10. A je také možné, že některé funkce bude možné použít pouze v omezené míře.
To však platí pouze v případě, že se vývojáři aplikací řídí přísnými pokyny pro Google Play.
Obchod Google Play: změna se týká především vývojářů
Přísnější požadavky na portaci aplikací pro novější verzi Androidu mohou pro vývojáře znamenat větší úsilí. Pro Android 10 jako kompatibilní operační platformu je potřeba upravit nejen všechny funkce a inovace, ale zohlednit také všechna omezení operačního systému.
Zda a kolik starších verzí mobilního operačního systému budou ve svých aplikacích podporovat zůstává pouze na vývojářích. S ohledem na nové pokyny je vysoce pravděpodobné, že v budoucnu se vše jednoznačně zaměří na novější verze.
V příštím roce by se cílovou verzí měl stát Android 11.